16.10.2020 Reede

Vara õiglane väärtus kui turu peegel

Alates selle sajandi algusest on raamatupidamisaruandes varade kajastamisel hakatud rohkem kasutama nende õiglast väärtust. USA-s avaldati standard, milles on defineeritud vara õiglane väärtus ja antud raamistik selle mõõtmiseks, 2004. aastal. Rahvusvahelised finantsarvestuse standardid (IFRS) võtsid need põhimõtted üle pisut hiljem.

Eeli Lääne, vandeaudiitor, audiitorkogu juhatuse liige
Eeli Lääne, vandeaudiitor, audiitorkogu juhatuse liige Foto: erakogu

Õiglase väärtuse sagedasema kasutamise põhjenduseks on toodud asjaolu, et varade puhul, millel on turgu, on kõige parem väärtuse indikaator turuhind.

Kas kõikidel varadel on õiglane väärtus?

Väikeettevõtja raamatupidamise aastaaruande koostajad kirjeldavad aruande koostamisel kasutatavaid arvestuspõhimõtteid sageli neid lahti mõtestamata.

Laias laastus on Raamatupidamise Toimkonna juhendite (RTJ) põhjal valik lihtne – vara arvestatakse soetusmaksumuses või õiglases väärtuses. Mõlemal juhul on otsustajaks juhtkond, kes teeb seda sel hetkel oma parima teadmise põhjal. Ainult mikroettevõtetel, kes...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!