02.10.2013 Kolmapäev

USA senat lükkas vabariiklaste pakkumise tagasi

USA demokraatide kontrolli all olev senat lükkas eile tagasi esindajatekoja vabariiklaste ettepaneku alustada läbirääkimisi lahendamaks erimeelsused, mis on kaasa toonud 17-aastase vahe järel föderaalasutuste sulgemise.

USA senat lükkas vabariiklaste pakkumise tagasi
USA senat lükkas vabariiklaste pakkumise tagasi Foto: Reuters

Senat hääletas ettepaneku nimetada läbirääkijad erimeelsuste lahendamiseks maha häältega 54-46. Tegemist oli praeguses vägikaikaveos neljanda ülemkoja tagasilükkamisega, ka Valge Maja on ähvardanud vabariiklasi vetoga. Senati enamuse liidri Harry Reidi sõnul ei tule läbirääkimisi seni, kuni vabariiklased valitsuse rahastamise eelnõu heaks ei kiida.

Vabariiklased vastasid sellele katsega saada osa riigiaparaadist jälle käima. Plaan nägi ette rahastada rahvusparke, veteranide toetusprogramme ja pealinna Washingtoni struktuure kohalikest maksutuludest.

Ettepanekud ei leidnud vajalikku kahe kolmandiku toetust. Demokraatide sõnul ei ole vabariiklastel voli välja valida, millised riigiasutused töötavad ja millised mitte.

Kuna USA kongress ei jõudnud esmaspäeva südaööks ehk 1. oktoobril alanud rahandusaastaks üksmeelele uues riigieelarves, andis president Barack Obama administratsioon korralduse valitsuse töö seiskamiseks. Patiseis tulenes vabariiklaste katsest nurjata Obama tähtsaimaks sisepoliitiliseks saavutuseks peetav ravikindlustusreform.

Seoses föderaalasutuste sulgemisega saadetakse palgata sundpuhkusele umbes 800 000 töötajat ehk kolmandik riigiaparaadist, peatatud on enamik föderaalprogramme ja -teenuseid, mis ei ole vältimatult vajalikud. Elulise tähtsusega ametnikud, nagu lennujuhid, piirivalvurid, vanglatöötajad ja toiduohutusinspektorid, jätkavad tööd.

Nii demokraatide kui vabariiklaste juhid on vihjanud, et ummikseis võib kesta nädalaid. Olukorda raskendab asjaolu, et USA riigikassal saab võlalimiiti tõstmata 17. oktoobriks raha otsa.

Obama süüdistas eile valitsuse töö seiskumises vabariiklaste "ristisõda" riigipea ravikindlustusreformi vastu.

Esindajatekoja vabariiklasest liider John Boehner omakorda süüdistas demokraate tahtmatuses alustada läbirääkimisi.

Kahel eelmisel korral seiskus USA valitsusasutuste töö 1995. aasta novembris kuueks ning sama aasta detsembris ja 1996. aasta jaanuaris 21 päevaks.