10.06.2015 Kolmapäev

Soome on usaldusväärsem kui Kreeka võimupartei

Soome on rahvusvahelistes suhtes usaldusväärsem kui vasakradikaalse Syriza juhitav Kreek valitsus, ütles Soome euroskeptiline välisminister Timo Soini.
Soini: Soome on usaldusväärsem kui Kreeka võimupartei
Soini: Soome on usaldusväärsem kui Kreeka võimupartei Foto: Reuters

"Soomet ei saa võrrelda Syrizaga, mis ei täida oma rahvusvahelisi kohustusi," ütles Brüsselis visiidil viibiv Soini Soome uudisteagentuurile STT.

Välisminister kinnitas, et Soome täidab oma kohustusi eurotsooni rahanduskriisis, sealhulgas jätkab makseid Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM), ehkki instrumendiga liitumise kiitiks heaks eelmine Soome valitsus, kuhu Soini Põlissoomlased ei kuulunud.

Soini toonitas, et Kreekale ei anta automaatselt täiendavat abi, mida see võib ESM-i kaudu taotleda. "Selleks tuleb EL-i liikmesriikidega läbi rääkida, siseriiklikult esitatakse ESM-iga seotud otsused parlamendi suurele komisjonile."

Soome eduskunna suurel komisjonil on 25 liiget ning see koostab parlamendi seisukoha EL-i seadusandluse küsimustes.

Soini sõnadele vaatamata ei vastusta Soome uus valitsus ilmselt uut abilaenu Kreekale.

Kreeka valitsuse ja EL-i ning IMF-i läbirääkimistel on valitsenud patiseis juba üle nelja kuu. Osapooled ei ole jõudnud kokkuleppele Kreeka reformikavas, mille heakskiitmise korral saaks Ateena 7,2 miljardi euro suuruse laenumakse. EL-i ja IMF-i kreeditorid nõuavad laenumakse tingimustena Ateenalt karme tööjõuturu- ja pensionireforme.

Kreeka otsustas neljapäeval juunikuised laenumaksed ühte liita. Riigil tuleb seega maksta tagasi kuu lõpuks 1,6 miljardit eurot võlga.

ESM-i maksimaalne laenumaht on 500 miljardit eurot, millest on seni välja laenatud 50 miljonit.

Põlissoomlased hääletasid 2012. aastal ESM-i loomise vastu. "Nüüd, mil see eksisteerib, on see osa Soome kohustustest ja poliitikatest," sõnas välisminister.

Soome uus valitsus koosseisus Keskerakond, Põlissoomlased ja Koonderakond astus ametisse 29. mail.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes