19.11.2014 Kolmapäev

Ravimite müük tavapoodides võib soodustada ületarbimist

Rahvusvahelise Patsiendiorganisatsioonide Liidu poliitikajuhi sõnul parandaks leebemate ravimite müük tavakaupluses oluliselt patsientide ligipääsu tervishoiuteenustele, ent võib läbimõtlemata rakendamise puhul olla tõsine oht patsientide tervisele.

Ravimite müük tavapoodides võib soodustada ületarbimist
Ravimite müük tavapoodides võib soodustada ületarbimist Foto: Reuters

„Kindlasti parandaks leebemate ravimite müük tavakauplustest oluliselt ravimite ja farmatseutilise abi kättesaadavust tavalisele patsiendile, eriti vähemasustatud piirkondades, kus apteeki jõudmine võib olla oluliselt raskendatud – seda näitab rahvusvaheline praktika,“ rääkis Rahvusvahelise Patsiendiorganisatsioonide Liidu poliitikajuht Alison Lightbourne.

Samas vajab sellise süsteemi kehtestamine tema sõnul riigi poolt põhjalikku kaalumist, kuna see ei pruugi patsiendi tervisele olla ohutu. „Ravimite tavakauplustes ja supermarketites müümine toob mõistagi kaasa selle, et patsienti ei valva kvalifitseeritud proviisorid. Võtame näiteks paratsetamooli – Uus-Meremaal, kus lihtsamaid valuvaigisteid kauplustes müüakse, on olnud üsna mitu tõsise maksakahjustuse juhtumit, kuna ravimeid ostnu, kes ei tutvunud ka infolehega, tarbis neid liiga suurtes kogustes,“ ütles Lightbourne.

„Niisiis, kindlasti on vaja igal riigil, kes sellise regulatsiooni kehtestamist kaalub, põhjalikult vaagida, missugused ja mis tüüpi ravimid sellesse nimekirja lubada, samuti on vaja töötada välja meetmed, kuidas tarbijaid piisaval määral teavitada, et ei tekiks suurt terviseriski,“ märkis ta.

Rahvusvaheline Patsiendiorganisatsioonide Liit on katuseorganisatsioon, mille liikmed on riiklikud patsiendiorganisatsioonid. Liidu eesmärk on propageerida patsiendikeskset tervishoidu. Mullu olid liidu sissetulekud 572 428 naela, millest 229 068 naela moodustas projektirahastus, 14 019 eurot liikmemaksud ning 322 909 rahastus partnerite poolt tervishoiusektoris.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes