Korteriuhistu 930x140 ee gif

 

10.04.2015 Reede

Eesti ja Soome välisministrid arutasid koostööd ja kahe riigi suhteid

Keit Pentus-Rosimannus, välisminister
Keit Pentus-Rosimannus, välisminister PM

Välisminister Keit Pentus-Rosimannus ja Soome välisminister Erkki Tuomioja arutasid reedesel kohtumisel majandusküsimusi, koostööd e-teenuste vallas ja kahepoolseid suhteid.

Pentus-Rosimannus rõhutas kohtumisel, et Soome on Eestile oluline partner nii regionaalsel tasandil kui ka Euroopa Liidus ja rahvusvahelisel tasandil laiemalt, teatas BNS-ile välisministeerium. "Hindame kõrgelt koostööd Soomega nii majanduse ja energeetika vallas kui ka olulistes välispoliitilistes küsimustes," sõnas Pentus-Rosimannus.

Välisministrid arutasid kahe riigi vahelisi majandusküsimusi ning ühiste e-teenuste ja andmevahetuse valdkonnas tehtud algatusi. "Soome on pikka aega olnud Eesti suurim kaubanduspartner ning Soome on jätkuvalt Eesti elanike jaoks peamine välisreisi sihtkoht,“ ütles Pentus-Rosimannus. "Kaks ühiskonda on järjest rohkem läbipõimunud, nii soovime ka ühiste e-teenuste välja arendamist," lisas ta.

Välisministrid olid ühel meelel, et piirkonna energiajulgeoleku tagamiseks on süvendatud koostöö äärmiselt oluline. "Peame oluliseks, et Soome-Eesti gaasivõrke ühendava gaasitoru Balticconnectori ja regionaalse LNG terminali rajamisega alustatakse nii pea kui võimalik," lisas Pentus-Rosimannus.

Pentus-Rosimannus tundis kohtumisel huvi ka Soome Arktika Nõukogus osalemise vastu ning avaldas lootust Eesti vaatlejastaatuse saamiseks tulevikus. "Arktika Nõukogus vaatlejastaatuse omamine annaks Eestile võimaluse koostöös Põhjamaadega panustada arktilise keskkonna hoidmisse ning võimaldaks ka Eesti teadlastele täiendavate uurimisvõimaluste pakkumist,“ ütles ta. Soomest saab Arktika Nõukogu eesistuja 2017. aasta kevadel.

Välisministrite kohtumisel oli kõne all ka olukord Ukrainas ja Lähis-idas.

Pentus-Rosimannus suundub Helsingist edasi Riiga, kus ta kohtub Läti välisministri Edgars Rinkēvičsisega.

Tegemist on uue valitsuse ametisse astumise järgse tavapärase välisministri visiidiga naaberriikidesse.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes