17.09.2020 Neljapäev

Valitsus toetas kanepiseemnete importimise selgemaks muutmist

Valitsus toetas tänasel istungil eelnõu, mille eesmärk on muuta kanepiseemnete impordilitsentsi taotlemist edaspidi selgemaks.

Kanepiseemnete impordilitsentsi taotlemine peaks muutuma lihtsamaks.
Kanepiseemnete impordilitsentsi taotlemine peaks muutuma lihtsamaks. Foto: pixabay

Muudatused puudutavad mitte külvamiseks, vaid muuks otstarbeks, näiteks söödaks või õli pressimiseks ettenähtud kanepiseemnete litsentse, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Selleks, et litsentsi omanikele oleks kehtivad nõuded edaspidi üheselt ja selgelt arusaadavad, sätestatakse kanepiseemnete kasutamise kohta dokumentide esitamise kohustus, heakskiidu kord ning kontrolli tegemine seaduses.

Seaduses nähakse ette, et enne impordilitsentsi saamist peab isik saama põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) heakskiidu, esitama PRIA-le kanepiseemnete kasutamise kohta dokumendid 12 kuu jooksul ja selle üle on PRIA-l kontrolli tegemise pädevus.

Praktikas on levinud, et ettevõtja ei täida litsentsiga võetud kohustusi. Dokumentide esitamise kohustus tuleb Euroopa Liidu (EL) õigusest, mille kohaselt väljastatakse muuks otstarbeks kui külvamiseks ettenähtud kanepiseemnete vabasse ringlusse lubamisel impordilitsents üksnes juhul, kui heakskiidetud importija kohustub liikmesriikide määratud ajavahemiku jooksul ja tingimustel esitama liikmesriigis asjaomaste toimingute kontrollimise eest vastutavale pädevale asutusele dokumendid.

Samast määrusest tuleb liikmesriigile kohustus importija heaks kiita ja teha kontrolli. Seega on litsentsi saamise eeltingimuseks isiku PRIA heakskiit ning selle kõrvaltingimuseks dokumentide esitamise kohustus 12 kuu jooksul arvates litsentsi väljastamisest.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes