23.05.2024 Neljapäev

Trahviühikute suurendamine ei muuda inimesi seaduskuulekamaks

Karistusseadustiku muudatustega plaanitakse muuta rahatrahvi määramise aluseks oleva trahviühiku suurust ja tõsta seda kahekordselt ehk neljalt eurolt kaheksale eurole.

Koja hinnangul ei aita üksnes trahviühiku suurendamine neljalt eurolt kaheksale eurole ära hoida väärtegude toimepanemist.
Koja hinnangul ei aita üksnes trahviühiku suurendamine neljalt eurolt kaheksale eurole ära hoida väärtegude toimepanemist. Foto: pixabay

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul ei hoia trahviühiku suurendamine ära rikkumisi ja väärtegude toimepanemisi. Selle asemel tuleks koja hinnangul karistuspoliitikat analüüsida lähemalt, et leida lahendus, mis ka päriselt muudaks inimesi seadusekuulekamaks.

Muudatus ei lahenda tegelikku probleemi

Plaanitavate muudatuste kohaselt tõstetakse karistusseadustikus sätestatud trahviühikut neljalt eurolt kaheksale. Muudatuste abil loodetakse mõjutada isikuid seadusekuulekamalt käituma ja väärtegude toimepanemisest hoiduma.

Koja hinnangul ei aita üksnes trahviühiku suurendamine neljalt eurolt kaheksale eurole ära hoida väärtegude toimepanemist. Näiteks suurema sissetulekuga isikute puhul on plaanitavad suuremad trahvid võrreldes nende sissetulekuga siiski tühised. Et soodustada rikkumiste ning väärtegude toimepanemise vähendamist, tuleks karistuspoliitikat laiemalt hinnata ja analüüsida, et planeerida muid tegevusi ning lahendusi, mis aitaksid suuremal määral muuta isikute käitumist seaduskuulekamaks. Näiteks arvestades inimeste käitumuslike muutustega on vägagi reaalne, et rahatrahvi suurendamisest oluliselt mõjusam võib olla näiteks väärteo toimepanemise kohta info laialdasem avalikustamine või mõne tegevuspiirangu rakendamine, mis muudab teo toimepanija igapäevase tegevuse ebamugavamaks.

Rohkem infot eelnõu kohta on leitav SIIT. Plaanitavad muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2025.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255