16.01.2024 Teisipäev

Riigikogu arutab Pronkssõduri mahavõtmise eelnõu

Riigikogu arutab täna esimesel lugemisel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud eelnõu, mille kohaselt tuleb Eestis kõik okupatsioonivõimude punamonumendid, sealhulgas Pronkssõdur, kohe maha võtta.

EKRE hinnangul kestab kaitseväe kalmistul kestab nõukogude okupatsioon edasi.
EKRE hinnangul kestab kaitseväe kalmistul kestab nõukogude okupatsioon edasi. Foto: wikipedia

EKRE toob eelnõu seletuskirjas välja, et pronkssõduri üleviimine kaitseväe kalmistule ei muutnud mitte midagi. „Meie iseseisvusesse vaenulikult suhtuvad isikud on jätkanud selle juures Kremli võidu ja Eesti okupeerimise tähistamist. Nüüd tähistatakse selle juures veel ka Putini ja Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu. Probleemi ei lahenda pronkssõduri juures 9. mail demonstratsioonide keelamine,” seisab seletuskirjas.

EKRE hinnangul kestab kaitseväe kalmistul kestab nõukogude okupatsioon edasi. „Nõukogude ajal tehti sealsed Eesti ohvitseride hauad barbaarselt maatasa ja meie vabaduse eest langenud kangelaste peale maeti okupatsiooniarmee ohvitserid. Osa Vabadussõjas ja Teises maailmasõjas langenud eesti sõdurite haudadest on küll taastatud, lõviosa, sealhulgas Vabadusristi kavalerid  on aga endiselt vene okupantide peale matmiste ohvrid. Pronkssõdur ja selle juures toimuvad manifestatsioonid Kaitseväe kalmistul on suurimaks mõnituseks meie iseseisvuse ja vabaduse eest võidelnud ja langenud eesti patriootide mälestusele ja muidugi kogu meie rahvale,” leiab EKRE. 

EKRE fraktsioon pakkus Pronkssõduri ja kõigi teiste punamonumentide Eestis maha võtmiseks välja valitsuse otsuse eelnõu, mis riigikogus teisipäeval arutusele tuleb.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255