08.09.2023 Reede

Passi või ID-kaardi asendamine muutub lihtsamaks

Valitsus kiitis heaks isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise eelnõu, mis lihtsustab ühekordselt kasutatava asendusdokumendi väljastamist inimesele, kes on reisil olles reisidokumendi kaotanud.

Jätkuvalt jääb alles õigus ja võimalus dokumendi saamiseks isiklikult saatkonda või aukonsulaati kohale minna.
Jätkuvalt jääb alles õigus ja võimalus dokumendi saamiseks isiklikult saatkonda või aukonsulaati kohale minna. Foto: PPA

Peale seaduse jõustumist on võimalik tagasipöördumistunnistuse ja tagasipöördumise loa taotleja isikut kontrollida videosilla teel. Asendusdokumenti ehk tagasipöördumistunnistust ja tagasipöördumise luba väljastatakse Eesti kodanikule ja määratlemata kodakondsusega inimesele, kui tema reisidokument välismaal viibides varastati, kadus, hävis, muutus kasutuskõlbmatuks või aegus.

Inimene ei pea enam kohale minema saatkonda või aukonsuli juurde, vaid ühekordne tagasipöördumistunnistus või tagasipöördumise luba toimetatakse isikuni kullerposti teel. See hõlbustab hättasattunute aitamist suure pindalaga riikides, kus saatkond või aukonsul võivad asuda sadade kilomeetrite kaugusel.

Samuti annab distantsilt tuvastamine võimaluse aidata neid reisijaid, kes on kaugetes riikides, kus puuduvad Eesti saatkonnad ja aukonsulid ning kus ei ole esindatud ka ükski Euroopa Liidu liikmesriik.

Selliseid riike on maailmas praegu 24: Afganistan, Cooki saared, Kiribati, Maldiivid, Mikroneesia, Nauru, Palau, Tuvalu, Bhutan, Dominica, Marshalli saared, Saint Kitts ja Nevis, Antigua ja Barbuda, Bahama, Barbados, Belize, Eswatini, Grenada, Guyana, Lesotho, Saint Vincent ja Grenadiinid, Samoa, Solomoni saared ja Tonga.

Asendusdokumendi tellija peab ise vastutama internetiühenduse eest, et tagada videosilla korrapärane toimimine, saatma saatkonnale korrektse dokumendifoto ning tasuma kullerfirmale postikulud. Lisaks tuleb maksta ka tavapärane riigilõiv – 20 eurot, kui reisidokument oli varastatud või kadunud, ja 100 eurot, kui reisidokument oli aegunud.

Jätkuvalt jääb alles õigus ja võimalus dokumendi saamiseks isiklikult saatkonda või aukonsulaati kohale minna. Riikides, kus puudub nii Eesti saatkond kui aukonsul, tuleb asendusdokumendi saamiseks pöörduda kohapeal esindatud Euroopa Liidu liikmesriikide saatkondade poole.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255