20.04.2023 Neljapäev

Kaupade parandamist soosiv Euroopa Komisjoni algatus ootab arvamusi

Euroopa Komisjon kinnitas märtsi lõpus algatuse ettepaneku, mille eesmärk on suurendada võimalusi toodete parandamiseks nende äraviskamise asemel ning suunata tootjaid valmistama vastupidavamaid asju. Justiitsministeerium asus sellele koguma huvirühmade arvamusi.

Tootjal tekib ka kohustus teavitada tarbijat sellest, milliseid tooteid on tootja ise kohustatud parandama.
Tootjal tekib ka kohustus teavitada tarbijat sellest, milliseid tooteid on tootja ise kohustatud parandama. Foto: pixabay

„Algatuse üks peamisi eesmärke on kestliku tarbimise suurendamine ning tootjate suunamine toodete disainile, mis toetaks asjade pikemaajalist kasutamist. See on eriti oluline täna, kus kliimamuutused, elurikkuse kadu ja keskkonnasaaste ei ole kauge tulevik vaid nende mõju on juba tuntav. Kestlikum tarbimine on üks nendest vältimatutest vahenditest, millega saame pidurdada looduse kahjustamist ja kliimamuutuseid,“ sõnas justiitsminister Kalle Laanet. 

Kestlikuma tarbimise saavutamiseks soovitakse esiteks suurendada seadusega ette nähtud garantiiaja jooksul parandatavate toodete hulka. Selleks peavad müüjad ettepaneku kohaselt pakkuma garantii kehtivuse ajal parandamisvõimalust siis, kui see ei ole asendamisest kulukam. 

Lisaks soovitakse algatusega tekitada tarbijatele lihtsaid ja odavamaid võimalusi selliste toodete parandamiseks, mida on tehniliselt võimalik parandada, ka pärast garantiiaja lõppu. Seda ka siis, kui toode ei tööta kulumise tagajärjel enam hästi – näiteks tolmuimejad või lähiajal ka tahvelarvutid ja nutitelefonid. Selleks on ette nähtud mitmed uued tarbija õigused ja vahendid. 

„Näiteks saab tarbija õiguse nõuda tootjalt toote parandamist, kui see on Euroopa Liidu õiguse järgi tehniliselt võimalik, näiteks pesumasina või teleri puhul. See tähendab, et tarbijal on alati võimalik leida oma katkisele tootele parandaja. Veel olulisem on, et tootjatel tekib nii ka huvi töötada välja kestlikumad ärimudelid,“ selgitas justiitsminister ning lisas: „Algatusega luuakse ka veebipõhine kontaktide loomise platvorm, et viia tarbijad kokku nende kodukohas tegutsevate parandajate ja taastatud kaupade müüjatega. Platvormil saab otsida tooteid asukoha ja seisukorra järgi, mis omakorda aitab tarbijatel leida häid pakkumisi ja suurendab parandajate nähtavust.“ 

Tootjal tekib ka kohustus teavitada tarbijat sellest, milliseid tooteid on tootja ise kohustatud parandama ning kehtestatakse Euroopa parandusalane teabeleht, mida tarbija saab nõuda igalt parandajalt, et tagada parandamistingimuste ja -hinna läbipaistvus ning et tarbijal oleks lihtsam paranduspakkumisi omavahel võrrelda. Samuti töötatakse välja Euroopa parandusteenuste kvaliteedistandard.

Tuleb tähele panna, et Euroopa Komisjoni esitatud eelnõu võib läbirääkimiste tulemusel muutuda ning Eestil, nagu ka teistel liikmesriikidel, on võimalus eelnõu sisu läbirääkimiste käigus mõjutada. 

Huvirühmade tagasisidet oodatakse 28. aprilliks aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255