01.07.2022 Reede

Edaspidi saavad lapsed riigilt elatisabi ka vanema pankrotimenetluses

Perehüvitiste seadusemuudatustest tulenevalt laieneb tänasest elatisabi saajate ring ka lasteni, kes saavad edaspidi riigilt elatisabi ka vanema pankrotimenetluse ajal.

Elatisabi kuni 100 eurot kuus maksab riik lapsele, kelle vanem või vanemad ei täida ülalpidamiskohustust.
Elatisabi kuni 100 eurot kuus maksab riik lapsele, kelle vanem või vanemad ei täida ülalpidamiskohustust. Foto: pixabay

Elatisabi kuni 100 eurot kuus maksab riik lapsele, kelle vanem või vanemad ei täida ülalpidamiskohustust. Praegu on võimalik elatisabi saada kohtumenetluse ja täitemenetluse ajal, kuid seni on toetuse saamise võimalus puudunud neil lastel, kelle võlgnikust vanema suhtes kuulutatakse välja pankrot ja algab pankrotimenetlus. Jõustuvate seadusemuudatustega see probleem laheneb.

„Elatisabi muudatused on järjekordsed sammud, et toetada perede majanduslikku toimetulekut, andes kõige haavatavamatele, üksikvanematele, täiendavat kindlust,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

„Inimene, kes on viimase aasta jooksul saanud kas täitemenetlus- või kohtumenetlusaegset elatisabi ja alates 1. juulist tekib õigus pankrotimenetlusaegsele elatisabile, siis teeme temale ilma taotlust esitamata proaktiivse pankrotimenetlusaegse elatisabi pakkumuse meie iseteeninduses,“ lausus hüvitiste osakonna teenuse juht Piret Meemann.

Juhul kui varasemalt ei ole inimene elatisabi saanud, tuleb temal pankrotimenetlusaegse elatisabi saamiseks sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses taotlus esitada.

Samuti on uue korra järgi võimalik elatisabi saada ka juhul, kui elatise osas on lapsevanemad kokkuleppe teinud notari või perelepitaja juures ning üks vanematest enam kokkulepitud ülalpidamiskohustust ei täida. „Meie eesmärk on soodustada lahku läinud vanemate kohtuväliste kokkulepete tegemist, nii säästame lapsi ja ka vanemaid kurnavatest kohtuvaidlustest,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.