31.01.2018 Kolmapäev

Tööandjate hinnang Eesti majandusele neljandas kvartalis langes

Tööandjate Keskliidu kvartaalne hinnang Eesti majandusele aastavõrdluses langes, peamisteks probleemideks olid rahulolematus valitsuse majanduspoliitikaga ja ettevõtjate plaan vähendada järgmisel aastal investeeringuid innovatsiooni.

Liidu avaldatav tööandjate majandusspidomeeter langes neljandas kvartalis 78 kilomeetrile tunnis, teatas Tööandjate Keskliit. Mullu kolmandas kvartalis oli majandusspidomeetri kiirus 82 kilomeetrit tunnis ja ilma valitsuse hinnanguta 88 kilomeetrit tunnis.

Tööandjad on ettevõtjatelt küsinud hinnangut valitsuse majanduspoliitikale alates 2015. aasta detsembrist. 2016. aastal andis valitsuse majanduspoliitikale negatiivse hinnangu keskmiselt 38 protsenti ettevõtjatest ja 2017 oli negatiivsete hinnangute osakaal keskmiselt 56 protsenti. Positiivsete hinnangute osakaal on aastate võrdluses jäänud samale tasemele, ent negatiivsete osakaal kasvas eelmisel aastal, peamiselt neutraalseks jäänud ettevõtjate arvelt.

"Tööandjate küsitlus näitab, et uuendused ei veena tööandjaid valitsuse majanduspoliitika kestlikkuses. Esiteks, maksunarruste pakett on küll vana lugu, aga selle mõjusid tuntakse üha edasi ja samuti on teema pidevalt meedias – ebaõnnestunud astmelise tulumaksu lahendus ja aktsiisimäärad, mis viivad raha riigikassast välja. Oma eksimusi ei taheta eriti tunnistada ja seepärast on neid ka raske parandada," ütles Tööandjate Keskliidu juht Toomas Tamsar.

"Teiseks, eks pidev skandaalivoog meedias hoiab ka negatiivset fooni. Kolmandaks ja ilmselt kõige olulisem: majanduskeskkonna olulisimate teemadega nagu investeeringute soodustamine, välisinvesteeringute vähenemise pööramine positiivseks, tööjõuküsimus, kasvavad regulatsioonid jne pole suudetud midagi peale hakata. Valimiste lähenedes kuuleme selle asemel üha enam uusi rahajagamise lubadusi. Eks see teeb tööandjaid murelikuks," ütles Tamsar.

Tööandjate majandusspidomeetriga mõõdab Eesti Tööandjate Keskliit ettevõtjate hinnangut majanduse olukorrale ja rahulolu valitsuse tegevusega ettevõtluskeskkonna parandamiseks Spidomeeter ilmub iga kvartali teisel kuul ja koosneb ettevõtjate hinnangust möödunud kvartalile ning järgmise kuue kuu prognoosist. Tööandjate majandusspidomeeter põhineb ligi tuhande ettevõtja vastustele. Küsitluse viib läbi Eesti Konjunktuuriinstituut.

Eesti Tööandjate Keskliit on Eesti ettevõtteid ja majandusharuliite koondav katusorganisatsioon, mis esindab otse ja läbi haruliitude üle 1500 ettevõtte, mis on tööandjaks enam kui 145 000 töötajale.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference