29.03.2022 Teisipäev

Telia pani kokku juhise petukõnede äratundmiseks

Telia pani kokku juhise, kuidas lihtsa vaevaga ära tunda õngitsus- ja petukõnesid ning vältida seeläbi petiste ohvriks sattumist. 

Telia annab petukõnede teemal nõu.
Telia annab petukõnede teemal nõu. Foto: telia.ee

Paraku on nii, petturid ei puhka ning otsivad alatasa võimalusi, kuidas oma kuritegelikke skeeme uute ohvrite peal ellu viia. Viimase aja üks enamlevinud skeeme on seotud õngitsus- ja petukõnedega. Selliste kõnede eesmärk on lihtne: võimalikule ohvrile püütakse jätta mulje, nagu oleks helistajaks mõni teenusepakkuja, näiteks pank või investeerimisteenuste osutaja ning seejärel üritatakse tema käest välja petta kas siis pangaparoole või krediitkaardi andmeid, soovitatakse arvutisse laadida mõni kahtlane tarkvara või muud sellist.

Telia riskijuhtimise osakonna juhataja Andreas Meister rõhutab, et mitte ükski enda kliendist hooliv teenusepakkuja ei palu kliendil mitte kunagi ei telefoni, SMS-i ega e-kirja teel oma pangakonto paroole või krediitkaardi andmeid kuhugi saata või sisestada. „Kui inimene saab telefonikõne, kus jutt jõuab mingil hetkel turvalisuse ja paroolide vahetamise vajaduseni, on see kõige suurem ohu märk, mille puhul võib kindel olla, et helistajaks on pettur,“ sõnas Meister.

Petu- ja õngitsuskõnedele on iseloomulikud mitmed tunnused. Nii algab number, millelt helistatakse, võõra riigikoodiga. Päris tihti tehakse õngitsus- ja petukõnesid mõnest teisest riigist ning just välismaise suunakoodiga number on esimene indikaator, mis peaks ettevaatlikuks muutma.

"Kui oled eestlane ja saad kõne just kui mõnest „kohalikust pangast“, mille esindaja miskipärast eesti keelt ei räägi, on asi mäda. Üldiselt on nii, et kui suhelda ise eesti keeles edasi, lõpetab pettur peagi kõne. Kõikvõimalike muude pakkumiste ja investeerimisvõimalustega, mis sulle kahtlase telefonikõnega tehakse, kehtib sama soovitus – kui helistaja ei suuda kohalikus riigikeeles suhelda, pole see sinu aega väärt," märgib Telia.   

Petturist helistaja toob sageli erinevaid põhjusi, miks vastaja peaks saatma, sisestama või kontrollimiseks jagama oma pangaparoole, pangakaardi andmeid, PIN-koode või muud sarnast. "Ükski teenusepakkuja - olgu see siis pank, mobiilifirma või kullerfirma  - ei palu oma kliendil mitte kunagi jagada krediitkaardi andmeid, pangaparoole, PIN-koode ja nii edasi. Samuti ei soovita ükski teenusepakkuja sul alla laadida oma arvutisse uut tarkvara ega palu juurdepääsu sinu arvutile. Teenusepakkuja ei pea teadma ega kuidagi kasutama sinu isiklikke paroole," rõhutab Telia. 

Kui inimene on saanud vastamata kõne tundmatult välismaiselt numbrilt, ei tasu kunagi helista tagasi.

Soovitame mitte tagasi helistada vastamata kõnedele, mis on tehtud tundmatult välismaiselt numbrilt. Taoliste kõnede ainus eesmärk on meelitada kõne saanud isikuid tagasi helistama, et neile seejärel kõneteenuse arve esitada. Seejuures on pahatihti tegu eritasulise numbriga, millel on tavapärasest kõrgem tariif ning mille tõttu on ka tagasihelistajale esitatav arve kopsakam,

märkis Telia. 

Ühtlasi toob Telia esile, et tänapäeva tehnoloogia võimaldab telefoninumbritega manipuleerida. See tähendab, et ka välismaiselt numbrilt helistaja saab oma telefoninumbri maskeerida selle riigi numbriks, kuhu ta helistab. Samas on numbriga manipuleerime pigem hale kattevari, kuna helistaja jutt reedab tavaliselt petturi tegelikud kavatsused. Sellised kõned tasub lihtsalt katkestada. 

Petukõnede kahtluse korral võib vahel abi olla ka lihtsatest kontrollküsimustest, mis võivad aidata petturi kavatsused paljastada. Näiteks tasub küsida, kes helistaja on ja kust helistab, samuti seda, kellele konkreetselt helistada soovitakse ja miks ei räägi helistaja eesti keelt.See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.">

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!