01.10.2015 Neljapäev

Liikluskindlustuseta sõidukile rakendub sundkindlustus

Liiklusregistris arvel olevatele sõidukitele, mille viimane liikluskindlustus lõppes 12 kuu eest, rakendub tänasest Eesti Liikluskindlustuse Fondi sundkindlustus. Fondi teatel võib see puudutada kuni 40 000 sõidukit.

Maanteeamet soovitab kasutuseta sõiduki liiklusregistrist ajutiselt kustutada
Maanteeamet soovitab kasutuseta sõiduki liiklusregistrist ajutiselt kustutada Foto: Reuters

Maanteeamet soovitab kasutuseta sõiduki liiklusregistrist ajutiselt kustutada. Toiming on tasuta ja võtab maanteeameti e-teeninduses aega mõne minuti.

„Seisma jäänud sõiduki omanikul, kes pole kindel, kas sundkindlustus ähvardab tema sõidukit, tuleks esimese asjana kontrollida, millises olekus on sõiduk liiklusregistris arvel ja kui kaua on möödunud viimase liikluskindlustuse lõpust,” soovitas maanteeameti sõidukite registriosakonna juhataja Meelis Telliskivi. Seda saab teha maanteeameti kodulehel www.eteenindus.mnt.ee ja Eesti Liikluskindlustuse Fondi kodulehel www.lkf.ee.

Sundkindlustus ei puuduta sõidukeid, mille kindlustuse ja ülevaatuse lõppemisest on möödunud üle kahe aasta. Nende sõidukite registrikanne on automaatselt peatunud. Samuti ei puuduta sundkindlustus vanasõidukeid ega võistlusautosid.

„Sundkindlustust on mõistlik vältida, sest kindlustusmakse on tavalisest liikluskindlustusest oluliselt suurem, lisaks rakendub kahju tekitajale 640 euro suurune omavastutus,” selgitas LKF-i juhatuse liige Lauri Potsepp. „Sundkindlustatud sõiduki omanikul või vastutaval kasutajal on kohustus tasuda kindlustusmakse LKF-ile. Kui makse jääb tasumata, esitab LKF kindlustusmakse nõude täitmiseks kohtutäiturile,” lisas Potsepp.

Liiklusregistris arvel oleval sõiduki omanikul on sundkindlustuse vältimiseks kolm võimalust: sõlmida tavapärane liikluskindlustusleping mõne kindlustusandajaga, sõiduk ajutiselt liiklusregistrist kustutada või sõiduk lõplikult liiklusregistrist kustutada. „Omanikul tuleks läbi mõelda, kas ta soovib sõidukit liikluses kasutada ning millal ta soovib seda tegema hakata,” selgitas Meelis Telliskivi. Kui sõidukit kasutatakse liikluses regulaarselt, tuleb sõlmida liikluskindlustus. Kui sõidukit mõnda aega liikluses ei kasutata, kuid tulevikus on plaanis sellega taas sõitma hakata, tasub sõiduk liiklusregistrist ajutiselt kustutada. Kui sõiduk on näiteks sõidukõlbmatu või seda pole kavas enam kunagi liikluses kasutada, tuleks sõiduk liiklusregistrist lõplikult kustutada.

Liikluses mittekasutatavat sõidukit saab liiklusregistrist ajutiselt kustutada selle omanik või volitatud isik ning sellisel juhul ei pea omanik täitma ka sõidukiga seotud kohustusi – näiteks maksma liikluskindlustust või raskeveokimaksu.

Ajutise registrist kustutamise periood saab olla 1–24 kuud. Ajutise kustutamise lõpukuupäeva möödumisel on sõiduk automaatselt tagasi liiklusregistris ning eraldi lisatoimingut tegema ei pea. Kui soovitakse sõiduk enne ajutine kustutamise lõpukuupäeva tagasi registrisse saada, on sõiduki omanikul või volitatud isikul võimalik ajutise kustutamine ka enne tähtaega ära lõpetada.

Toimingu sooritamine maanteeameti e-teeninduses www.eteenindus.mnt.ee on lihtne ega vaja digiallkirjastamist. Keskkonda saab siseneda ID-kaarti, Mobiil-ID-d või pangaparoole kasutades.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255