30.03.2020 Esmaspäev

Idufirma lõi Tallinnas võimaluse tasuta jalgrattaid laenutada

Inspireerituna valitsuse pressikonverentsil kõlanud üleskutsest, et Eesti linnades võiks ühistranspordi ära jätta ja avada jalgrattalaenutuse, lõi idufirma Bikeep võimaluse pealinnas jalgrattaid tasuta laenutada.

Jalgratta laenutamiseks on vaja Bikeepi mobiilirakendust ja seejärel näeb juba kaardilt parklate asukohti.
Jalgratta laenutamiseks on vaja Bikeepi mobiilirakendust ja seejärel näeb juba kaardilt parklate asukohti. Foto: Pixabay

Bikeep on juba mitmetesse Eesti linnadesse rajanud oma nutikate rattaparklate võrgustiku ning arendanud mobiilirakenduse nende kontrollimiseks, pakkudes nii ka võimalust automatiseeritud kontaktivabaks jalgrattarendiks, teatas idufirma. Samas oli puudu lahendus, mis võimaldaks edukat rataste rentimist, sest kuigi Bikeep on arendanud välja nutika parkla ning Tallinna poolt on olemas vajalik infrastruktuur, siis olid puudu jalgrattad, mida inimesed mugavalt laenutada saaksid. 

Kohe, kui minister Mart Helme oli seda öelnud, otsustasime meeskonnaga, et tahame hiljemalt 48 tundi peale siseministri üleskutset lahendusega väljas olla. Ja selle eesmärgi me eile ka täitsime. Kuna lahendus on mõeldud kriisiolukorras kodanike liikumise turvalisemaks ja hõlpsamaks muutmiseks, siis ratta kasutusega mingeid tasusid ei kaasne," ütles Bikeepi tegevjuht Kristjan Lind. 

Nädalavahetusel paigaldas ettevõte oma nutikatesse rattaparklatesse jalgrattaid, mida kõik saavad Bikeep rakenduse kaudu tasuta rentida, et asendada oma ühistranspordi- või autosõit jalgrattasõiduga. Rentija tuvastatakse läbi Smart-ID, Mobiil-ID või ID-kaardi. Esialgu kasutuspiirangut rattakasutuse ajal ei ole ning loomisel on ka lahendus pikaajaliseks jalgrataste rendiks.

Jalgrataste näol on tegu inimeste poolt ühiskasutusse antud isiklike sõiduvahenditega, lisaks on praeguseks circa 10 jalgrattaga panustanud ettevõte Konverter.ee.

Kõige fantastilisem on kogu projekti juures see, et jalgrattad tulevad linnakodanikelt endilt, kes annavad need kriisisituatsioonis teistele kasutada. Pärast olukorra lahenemist jagame jalgrattad omanikele tagasi. Väga suur abi on juba olnud Konverter.ee antud jalgratastest ja lisaks täname City Bike OÜ-d, kes on nõu ja jõuga rataste hoolduse juures abiks olnud. Suur tänu neile, sest mitte keegi meist ei saa selle eest tasu," lisas Lind, kes palus jalgratastega käituda heaperemehelikult.

Jalgratta laenutamiseks on vaja Bikeepi mobiilirakendust ja seejärel näeb juba kaardilt parklate asukohti. Parklas tunneb rendirattad ära "rendi mind" sildi järgi sadula küljes. Rakendusest tuleb valida "Bike rent" parkla ja sealt on võimalik avada soovitud ratas. Jalgratta tagastamine käib täpselt samuti nagu selle rentimine.

Nimetatud algatusega ei muuda Bikeep oma tavapärast tegevust – kõik parklad jäävad toimima ka tavarataste lukustajana. Bikeep on 2013. aastal loodud nutikas rattaparkla, mis kasutab kõrgtugevat terast ja tarka tehnoloogiat, et lukustada jalgratta raam ja esiratas. Ratta lukustamiseks piisab telefonikõnest või RFID-kaardist. Enam ei pea kaasas kandma isiklikku rattalukku. Tänaseks on Bikeep paigaldanud 13 eri riiki ligi 2000 nutikat rattaparkimisposti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes