07.06.2011 Teisipäev

Hindade tõus oli viimaste kuude väikseim


Samas on vedelkütuste kõrge hinnatase rahvusvahelistel turgudel hakanud järk-järgult mõjutama kaugkütte hinda, mis suurenes kuuga 2 protsenti. Tarbijad tunnetavad küttehindade muutust aga alles sügisel algaval kütteperioodil. Lisaks mõjutas eluasemekulutusi üürihindade tõus, mis annab märku paranevast olukorrast kinnisvaraturul. Majutusteenuste hinnad on viimastel kuudel tõusnud hooajalistel põhjustel, kuid välisturistide kasvanud külastuste tõttu on hinnatõusud olnud tavapärasest mõnevõrra suuremad.

Kuna toit on põhjustanud rohkem kui poole praegusest 5,4-protsendilisest aastasest inflatsioonist, sõltub ka järgnevate kuude inflatsioon suuresti toidu hinnamuutustest. Maailmaturul on toidu hinnad stabiliseerunud, osa kaupade, näiteks suhkru hind on aasta alguse kõrgtasemelt hakanud samuti langema. Lisaks prognoositakse selleks aastaks saagikuse paranemist, mis lubab oodata mitmete toiduainete odavnemist. Seetõttu võib ka inflatsioon alates sügisest aeglustuda.

Eurotsoonis on aastane inflatsioon jätkuvalt kiire, ulatudes maikuus esialgsel hinnangul 2,7 protsendini. Peamiseks inflatsiooniteguriks on energiahinnad, mis on Eestiga võrreldes tõusnud kiiremini. Energiahindade erinevused on  tingitud sellest, et aasta alguses langetati Eestis seoses taastuvenergiatasude alandamisega elektri hinda ning vaatamata gaasi hinna kujunemise aluseks olevate vedelkütuste kõrgele hinnatasemele langetati gaasi hinda majapidamistele. Toidutoorme kallinemine on eurotsooni jaehindades avaldunud aga tagasihoidlikumal määral kui Eestis.

Samal teemal:
Tarbijahindade aastane kasv oli mais 5,4 protsenti
Kristjan Pungas
Makromajanduspoliitika osakonna analüütik
Rahandusministeerium

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255