860x100 kriisi paasterongad
19.12.2014 Reede

Eesti on aidanud e-riigi lahendusi juurutada 26 riigis

Eesti on aidanud e-riigi lahendusi juurutada 26 riigis
Eesti on aidanud e-riigi lahendusi juurutada 26 riigis Foto: Reuters

E-riigi akadeemia on lõppeval aastal aidanud e-riigi lahendusi kasutusele võtta 26 riigis, selgus e-riigi akadeemia tegevuste ülevaatest.

Suuremahulisemaid arendusi on tehtud Armeenias, Ukrainas, Moldovas, Kõrgõzstanis ja Palestiinas, teatas akadeemia BNS-ile. Eksootilisematest maadest on e-riiki käidud uudistamas Fääri saartelt, Indiast ja Bhutanist.

Akadeemia tegevjuht Arvo Ott märkis, et endistest idabloki riikidest on kiire e-valitsemise areng olnud Ukrainas, Moldovas, Kõrgõzstanis, Aserbaidžaanis ja Armeenias.

„Seejuures Kõrgõzstanis, Armeenias ja Moldovas on rakendust leidnud Eestiga väga sarnased e-valitsemise lahendused. Aserbaidžaan on aga meie mobiil-ID-d edasi arendanud ja kasutab hetkel maailma moodsaimat autentimissüsteemi,“ ütles Ott. Tema hinnangul hakkab kaugematest kantidest e-riik reaalsuseks saama ka Palestiinas, kuhu e-riigi akadeemia on koos tehnoloogiafirmadega rajanud riigiasutuste andmevahetuskeskkonna X-tee.

Oti sõnul pakub teistele riikidele e-valitsemise kõrval järjest enam huvi küberturbe teema. „Küberturbe koolituste arv kasvab ja käivitunud on suuremad küberturbeprojektid Moldovas ja Kõrgõzstanis,“ lausus Ott. Ta rääkis, et nende korval on akadeemia eestvedamas küberturbe indeksi loomist, mis aitaks hinnata erinevate riikide küberturbe taset ning jagada sellele tuginedes ka parimaid praktikaid. Pilootprojekti käigus vaatleb akadeemia küberturbe taset Ukrainas, Moldovas ja teistes idapartnerlusmaades.

Konkreetsete lahenduste juurutamise kõrval tegeleb e-riigi akadeemia ka Eesti e-riigi ülesehituse ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) lahenduste tutvustamisel maailmas. IKT lahendusi on käinud Oti andmetel oma silmaga vaatamas ja kuulamas enam kui 20 riigi ligi 200 kõrgemat ametnikku ja poliitikut. „Uudistajaid on jagunud Panamast Bhutanini ja Valgevenest Araabia Ühendemiraatideni. Pikaajalisema koolituse läbivad Valgevene ametnikud, keda haritakse e-valitsemise, internetipõhiste rakenduste ja küberturvalisuse teemadel,“ rääkis Ott.

Eestis on e-riigi akadeemia tegelenud Oti teatel kohalikes omavalitsustes kaasava valitsemise juurutamisega ja koolinoorte teadmiste avardamisega, kuidas toimida aktiivse kodanikuna e-riigis. Ta tõi välja, et e-riigi akadeemia on olnud kaasas ka Tartu linna kaasava eelarve mudeli väljatöötamisel ja rakendamisel.

E-riigi tutvustamist ja lahenduste väljatöötamist välisriikides on rahastanud välisministeerium, Euroopa Komisjon, USA valitsuse arengukoostööorganisatsioon USAID, Rootsi valitsuse arengukoostööorganisatsioon SIDA, Avatud Eesti Fond, Suurbritannia saatkond ja Šveitsi valitsuse arengukoostööorganisatsioon Swiss Contribution. Eesti-siseseid tegevusi on rahastanud Avatud Eesti Fond, EMSL, Vabaühenduste Fond ja Tartu linnavalitsus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes