20.09.2022 Teisipäev

Eesti hasartmänguseadus ja online kasiino avamine

Online kasiinode tööstus Eestis on lõõmava leegiga käima läinud: kes on jälginud reklaame, on kindlasti märganud mitmeid uusi kasiinosid. Viimase 5 aasta jooksul on Eesti hasartmängumaailmasse lisandunud mitmeid uusi kasiinobrände, seda kõike tänu mitmetele tehnoloogilistele ja seadusandlikele uuendustele.
Eesti hasartmänguseadus ja online kasiino avamine
Eesti hasartmänguseadus ja online kasiino avamine Foto: Pexels

Alljärgnevalt selgitame lähemalt Eesti hasartmängutööstuse tagamaid ja seadusandlikke punkte, millega peab arvestama iga Eesti kasiino.

Hasartmänguloa taotlemine ja nõuded

Kuigi online kasiino avamine tundub olevat lust ja lillepidu, on kogu protsess keerulisem ja kallim kui arvata võiks. Selleks, et Eestis korraldada slotikaid või pakkuda õnnemänge, tuleb ettevõttel hankida ametlik hasartmängude korraldamise tegevusluba.

Tegevusluba pole vaja taotleda ainult juhul, kui soovitakse korraldada pisiloosimisi: näiteks loteriid, kus võidufond on alla 1000 euro suurune. Mistahes mänguautomaatide ja muude õnnemängude jaoks tuleb aga igal juhul hankida tegevusluba. Sisuliselt ei tohi Eestis tegelikult pakkuda ühtegi õnnemängu, kui EMTA-lt pole tegevusluba hangitud.

Tegevusloa taotlemise tingimused on üpris karmid ning sugugi mitte saavutatavad igaühe jaoks. Tüüpilisi õnnemänge (nagu slotikaid) saab korraldama hakata ettevõte, mille osakapitali suurus on vähemalt 1 000 000 eurot. Taotlemise käigus vaadatakse läbi ettevõtte viimaste aastate majandusinfo ja kõikide seotud inimeste taust. Hasartmänguseaduse alusel võidakse aga taotlusega kontrollida ka muid andmeid: seaduse alusel võidakse küsida mistahes dokumente selleks, et tagada ettevõtte usaldusväärsus.

Online kasiino avamise suurim konksukoht puudutab riigilõivu, mis muudab tegelikult ühe Eesti kasiino algatamise märkimisväärselt kulukaks. Õnnemängude korraldamiseks, olgu tegemist online või füüsilise kasiinoga, tuleb maksta 47 940€ riigilõivuna ning taotlus võetakse töösse alles pärast selle riigilõivu tasumist.

Seda kõike arvestades on selge, et seadusliku tegevusloaga Eesti kasiinod on pidanud läbima suure kadalipu, seda eriti majanduslikust küljest: tegemist peab olema ettevõttega, millel on märkimisväärselt vahendeid ja seejuures piisavalt raha, et tasuda kopsakas riigilõiv.

Online kasiinode konkurents ja mängijate tabamine

Kui võiks arvata, et hasartmänguloa saamine ise juba tagab online kasiinole edu, siis tegelikult hakkab kasiino jaoks suurem töö pärast veebilehe avamist.

Ühest küljest on online kasiino avamine tunduvalt soodsam kui füüsilise kasiino rajamine: pole vaja hankida füüsilist kasiinosaali ega niivõrd palju töötajaid, seega on kulud ka soodsamad. Teisest küljest on aga online kasiinode konkurents niivõrd tihe, et kasiinod peavad kohati tegema palju rohkem väljaminekuid selleks, et üldse mängijaid leida.

Vaatame asjale teisest küljest: kui füüsiline kasiino avab oma uksed, siis võib mängukoht oodata juba seda, et inimesed tulevad kasiinosse mitte niivõrd mängude pärast, vaid selleks, et sõpradega väljas aega veeta, võtta mõned kokteilid ja lihtsalt mõnusalt lõbutseda. Online kasiinod saavad aga tugineda ainult oma mänguvalikule ja võimalikele lisafaktoritele, mis meelitaksid inimesi just mängima.

Üks kõige võimsamaid faktoreid, mida online kasiinod kasutavad mängijate leidmiseks, on boonuspakkumised ja kampaaniad. Konkurentsis püsimiseks peavad iga uue Eesti kasiino boonused suutma ületada konkurente: seetõttu pakutakse aina suuremaid boonuseid uutele mänguritele. Alates mitmesajaeurostest boonuspakettidest kuni tasuta spinnideni – iga sellise boonuse eesmärk on leida uusi mängijaid. Füüsilised kasiinod ei pea aga selliseid suuri rahasummasid ega tasuta mänguvoore jagama, sest suuremas osas saavad kasiinod tugineda oma füüsilisele asukohale.

Mõistagi on viimased aastad maailmas näidanud, et internetipõhine äri on tulevik ja seega on ka arusaadav, kuidas Eestisse lisandub online kasiinosid pidevalt juurde. Olgugi, et kasiinod peavad välja käima märkimisväärseid rahasummasid kas või ainult selleks, et üldse tegevusluba saada – Eesti hasartmängulitsentsi saamisel saab aga ligipääsu tuhandetele mänguritele, kes võivad olla huvitatud slotikatest või kasiinolaudadest.

Eesti hasartmänguseadus sisaldab rohkelt konksukohti ja olulisi erisusi, mis panevad ettevõtetele karmid reeglid paika. Muuhulgas on kehtestatud eraldi reeglid kas või mänguinventarile, seades paika täpsed tingimused sellele, milline inventar olla võib. Ehkki ühest küljest karm, on Eesti hasartmänguseadus muutnud kogu tööstuse õiglasemaks ja turvalisemaks: tänu seadusandlusele saavad firmad julgelt taotleda tegevusloa ning Eesti mängurid saavad nautida turvalisi mänge.

Mis veelgi enam, Eesti mängurid saavad nautida tulumaksuvabu võite kõikides litsentseeritud kasiinodes: just turvalisus ja tulumaksuvabastus on olulised põhjused, miks iga mängur peaks eelistama kohaliku litsentsiga mängupaika. Samas aga ei saa unustada seda, kuivõrd suuri kadalippe peavad läbima hasartmängukorraldajad: online kasiino avamine pole sugugi lihtne ega odav protsess.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference