13.08.2014 Kolmapäev

Avalik esinemine − kuidas hoida silmsidet esinemisel?

Esinemisel on oluline omada kuulajatega kontakti. Kontakti loomisel, selle hoidmisel ja olukorra hindamisel on oskuslik silmade kasutamine väga oluline.

Katrin Aedma, esinemiskoolitaja/konsultant
Katrin Aedma, esinemiskoolitaja/konsultant Foto: KaKonsultatsioonid

Meie kultuuris ei ole silmade kasutamisel suhtlusel nii suurt osa kui näiteks Indias. Seal räägitakse vaid põgusa pilguga pikk jutt. Kuigi esinemisel on silmside väikese ruumi ja suure ruumi puhul erinev, on oluline õppida selgeks mõned põhimõtted.

  1. Loo sõbralik kontakt enne esinemise algust – kui oled veel algaja ja/või uje esineja ja inimesele otsa vaatamine ei ole sinu tugevaim külg, siis on kasulik kontakti loomist alustada enne esinemist inimestele ükshaaval lähenedes. Alati on hea esinemiseks vajalikud asjad ruumis valmis panna enne osalejate saabumist ja võtta osalejaid uksel vastu, nendega tervituskohvi juua ja kontakti luua. Palju lihtsam on saalis silmsidet luua inimestega, keda sa juba korra oled kõnetanud.
  2. Harjuta peegli ees – esmalt vaata enesele silma. Kas on mugav? Harjuta esinemist peegli ees ja vaata enesele silma, sügavale hinge. Kui selline tegevus on mugav, siis õpi igapäevases suhtluses teadlikult inimestele silma vaatama. Ei, sa ei pea jõllitama, kuid iga kord kui inimesi kuulad, vaata silma, iga kord kui alustad või lõpetad jutu, vaata silma. Selline harjutamine on abiks, et tunneksid end esinedes vabamalt ja suudaksid inimestele kergemini silma vaadata.
  3. Mängi majakat – liigu silmadega üle saali edasi ja tagasi. Jah, ei ole kasulik ühtegi tegevust teha jäiga mustri järgi, kuid ka silmade libistamisel majakana saad neid aeg-ajalt kellelgi peatada. Tähtis, et mõistaksid – kõik kuulajad soovivad sinu tähelepanu ja seda saad neile silmadega edastada.
  4. Naerata – naerata silmadega ja suhtu oma publikusse hästi. Kui sinu mõtted on puhtad ja suhtumine kuulajatesse sõbralik, siis väljendub see ka sinu silmades. Soe pilk sulatab ka kõige külmemad südamed.
  5. Leia tugipunktid – kui vajad tuge, siis leia publikus tuttavaid ja sõbralikke inimesi. Vaata neile aeg-ajalt otsa ja naerata. Kui suudad jaotada ruumi ruutudeks ja igas ruudus leida sõbraliku pilgu, siis saad selle võtte abil kogu saali energeetikat muuta. See üks sõbralik inimene, kellele sa seal ruudus aeg-ajalt otsa vaatad, hakkab särama kui päikene ja kiirgab rõõmu enese kõrval istuvatele inimestele. Kui soovid, siis kujuta ette saalis oma tuttavaid toetavaid inimesi ja pane nad mõttes kuulajate vahele istuma. Aeg-ajalt vaata neile otsa ja saad tuge.
  6. Väldi esinemist ühele inimesele – tihti unustab esineja end rääkima kas ühele inimesele (näiteks klassis õpetajale) või siis ühele sektorile. Kõik on sind kuulama tulnud, seega vaata ikka kõigile otsa ja mängi majakat.
  7. Jaga silmsidet tagumise reaga – nii jagub ka teistele ridadele sinu tähelepanu, kuid ära jää palun ainult selle võtte juurde. Eesmärk on ikkagi õppida end esinemisel enesekindlalt ja hästi tundma ning selle tulemuseks on loomulik pilgu jagamine kõigi kuulajate vahel.
  8. Kasuta silmi teadlikult – kui esined väikeses ruumis, näiteks kabinetis koosolekulaua taga, ja soovid mõne väga tähtsa sõnumi edasi anda ning just nimelt ühele isikule, siis vaata inimesele sügavalt silma ja pea pausi – mõjub. Kui saalis kaks inimest omavahel aktiivselt lobisevad, siis jäta silmad nende peale natuke pikemalt seisma, vaiki … kui nad pilku tunnetavad ja sõnumit mõistavad, mine teemaga edasi.
  9. Küsimuste korral alusta ja lõpeta pilguga küsijal. Kui võtad saalist küsimuse, siis küsimust kuulates vaata küsijale otsa, vastates liigu üle saali edasi ja tagasi ning vastuse lõpus peatu pilguga uuesti küsijal, et saada tagasisidet, kas küsija sai ammendava vastuse.

Silmad aitavad sul jagada tähelepanu ja kõik sinu kuulajad on seda väärt!

 

Katrin Aedma,
esinemiskoolitaja/konsultant

Katrin Aedma profiblogi

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!