26.06.2023 Esmaspäev

Ära osta kahtlase välimuse ja päritoluga taimekaitsevahendeid

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) tuletab meelde, et Eestis on lubatud turustada ja kasutada vaid meil ametlikult registreeritud taimekaitsevahendeid.

Taimekaitsevahend tuleks soetada usaldusväärselt turustajalt.
Taimekaitsevahend tuleks soetada usaldusväärselt turustajalt. Foto: pixabay

Kõik kasutada lubatud taimekaitsevahendid on leitavad PTA poolt hallatavast taimekaitsevahendite registrist. Sotsiaalmeediagruppides ei ole lubatud taimekaitsevahendeid müüa. Registrisse mittekantud toodete kasutamine võib põhjustada pöördumatut kahju nii inimesele, loomadele kui keskkonnale.

PTA taimekaitse ja väetise osakonna peaspetsialist Mirjam Potter selgitab, et nimetatud registreering puudub üldjuhul kolmandatest riikidest ja ka teistest Euroopa Liidu riikidest toodud või välismaalt interneti teel tellitud taimekaitsevahenditel.

Välismaalt oma tarbeks toodud või veebi teel tellitud, kuid Eestis turule mittelubatud taimekaitsevahend on illegaalne taimekaitsevahend,

juhib Potter tähelepanu.

Tundmatu müüja (näiteks sotsiaalmeedias) võib oma taimekaitsevahendeid reklaamida kui efektiivseid, ohutuid ja keskkonnasõbralikke, kuid tegelikkuses ei ole turule mittelubatud taimekaitsevahendi puhul teada nende mõju ning nende kasutamine võib põhjustada pöördumatut kahju nii inimesele, loomadele kui keskkonnale.

„Kui ei ole täpselt teada preparaadi olulised omadused, mida turule lubatud vahendite puhul on põhjalikult hinnatud, näiteks kui pikk on ooteaeg taimekaitsevahendi kasutamise ja saagi koristamise vahel või milliseid ohutusnõudeid tuleb tööde teostamisel järgida, võib see põhjustada terviseriske või keskkonnakahju juba väikeses koguses kasutamisel,“ kommenteerib peaspetsialist.

PTA soovitab alati hoolikalt kaaluda, kas on üldse tarvis taimekaitsevahendit kasutada  või saab soovitud tulemuse ka alternatiivsete võtetega. Kui leitakse, et see on siiski vajalik ja põhjendatud, siis tuleks taimekaitsevahend soetada usaldusväärselt turustajalt. Selle isiku andmed, kes soovib tegeleda taimekaitsevahendi turustamisega, peavad olema kantud taimekaitsevahendite registrisse. Registrisse kantud ametlikud taimekaitsevahendite turustajad ja turustuskohad on leitavad PTA poolt hallatavas registris

Ära osta kahtlase välimuse ja päritoluga taimekaitsevahendeid, sest oodatud kasu asemel võib kaasneda märkimisväärne kahju.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255