08.06.2018 Reede

Vabade töökohtade arv jäi möödunud kvartali tasemele

Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides oli tänavu esimeses kvartalis ligi 10 600 vaba ametikohta ning seejuures vabade ametikohtade arv võrreldes eelmise kvartaliga ei muutunud.

Võrreldes 2017. aasta esimese kvartaliga vähenes vabade ametikohtade arv 6 protsenti. Seejuures on vabade ametikohtade arv on olnud üle 10 000 viimased viis kvartalit järjest, teatas statistikaamet.

Endiselt on ametikohtade koguarvus – vabad ja hõivatud ametikohad kokku – suurim osa töötlevas tööstuses 18 protsendiga, kaubanduses 15 protsendiga ja hariduses 10 protsendiga. Töötlev tööstus ja kaubandus on ka Eesti suurimad tööpakkujad, kus vabade ametikohtade arv on ka kõige suurem. Esimeses kvartalis järgnes neile vabade ametikohtade arvu poolest avaliku halduse ja riigikaitse tegevusala.

2018. aastast kasutab statistikaamet hõivatud ametikohtade arvu ja ka tööjõu liikumise hindamiseks maksu- ja tolliameti töötamise registri andmeid, seetõttu suurenes ametikohtade koguarv eelmise kvartaliga võrreldes 8 protsenti ja oli tänavu esimeses kvartalis 596 000.

Vabade ametikohtade määr ehk vabade ametikohtade osatähtsus ametikohtade koguarvus oli 2018. aasta esimeses kvartalis 1,8 protsenti, mis oli 0,1 protsendipunkti väiksem kui eelmises kvartalis ja 0,2 protsendipunkti väiksem kui 2017. aasta esimeses kvartalis.

Kõrgeim vabade ametikohtade määr oli  esimeses kvartalis avalikus halduses ja riigikaitses 2,9 protsendiga ning finants- ja kindlustustegevuses 2,8 protsendiga. Madalaim vabade ametikohtade määr oli mäetööstuses 0,2 protsendiga ja kinnisvaraalases tegevuses 0,4 protsendiga.

Enamik vabadest ametikohtadest asusid jätkuvalt Harjumaal, 70 protsenti, sealhulgas Tallinnas 60 protsenti. Järgnesid Tartu maakond 9 protsendiga ja Ida-Viru maakond 6 protsendiga. Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim Jõgevas 2,3 protsendiga ja Harju maakonnas 2,1 protsendiga ja ning madalaim Hiiu maakonnas 0,5 protsendiga.

Esimeses kvartalis oli ligi 30 protsenti vabadest ametikohtadest avalikus sektoris. Vabade ametikohtade määr oli kõrgem riigile kuuluvates asutustes ja ettevõtetes 2,1 protsendiga ning välismaa eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes 2,1 protsendiga. Kohalikele omavalitsustele kuuluvates asutustes ja ettevõtetes oli vabade ametikohtade määr 2 protsenti ja Eesti eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes 1,5 protsenti.

Tööjõu liikumist iseloomustav tööjõu käive ehk tööle võetud ja lahkunud töötajate arv kokku oli 2018. aasta esimeses kvartalis ligi 91 100, mis oli eelmise kvartaliga võrreldes 9 protsenti väiksem ning eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes 16 protsenti suurem.

Tööjõu käive vähenes eelmise kvartaliga võrreldes kõige enam mäetööstuses ja kinnisvaraalases tegevuses ning suurenes kõige enam avalikus halduses ja riigikaitses. Nii tööle võetute kui ka töölt lahkunute arv oli esimeses kvartalis suurim hulgi- ja jaekaubanduses, töötlevas tööstuses ja ehituses.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes