30.03.2023 Neljapäev

Töötav pensionär, vaata oma maksuvaba tulu avaldus pärast pensioni indekseerimist tööandja juures üle

1. aprillist tõuseb pensionide indekseerimisega keskmine pension 700 euroni ning rahvapensioni määr 336 euroni. Pensionide tõus mõjutab töötavate pensionäride maksuvaba tulu kasutamist.

Kõige mugavamalt saab alates 1. aprillist vaadata oma pensioni uut suurust portaalis eesti.ee.
Kõige mugavamalt saab alates 1. aprillist vaadata oma pensioni uut suurust portaalis eesti.ee. Foto: pexels

Sotsiaalkindlustusameti pensionivaldkonna juhi Agne Kiviselja sõnul arvestatakse 1. jaanuarist vanaduspensioniealise inimese (64a ja 6 kuud) pensionilt maksuvaba tulu 704 euro ulatuses.

Kui inimese pension on alla 704 euro, saab maksuvaba tulu jääki kasutada muudelt tuludelt, näiteks töötasult. Indekseerimise tulemusel aga pensionid suurenevad ning võib tekkida olukord, kus töötasult kasutatav maksuvaba tulu summa väheneb,

selgitab Kiviselg.  

Näide

Vanaduspensionieas inimese pension tōuseb 500 eurolt 600 euroni. Senise 204 euro asemel on tema maksuvaba tulu jääk nüüd 104 eurot (704-600=104). Kui pensionär käib tööl ja ta kasutas varemalt töötasult maksuvaba tulu 204 euro ulatuses, tuleks see ümber muuta. Nii ei teki olukorda, kus hiljem peab tuludeklaratsiooniga enamsaadud tulu tagastama.  

Iga inimese pension on individuaalne ning selle suurus sõltub inimese tööpanusest. Nii on ka pensionitõus indekseerimise tulemusel igaühel erinev. Indekseerimise eesmärgiks on hoida pensionid tasakaalus palkade ja hindade muutustega. Agne Kiviselg selgitab: „Pensionide indekseerimisel suurendatakse nii pensioni baasosa kui aastahinnet. Pensioni baasosa on pensioni alustala, mis on kõikidel vanaduspensioni saajatel ühesuurune. Aastahinne on aga väärtus, millega korrutatakse läbi pensioni staažiosa, kindlustusosa ning ühendosa.” Kokku arvutab sotsiaalkindlustusamet uute väärtustega ümber 323 000 inimese pensioni.   

Kõige mugavamalt saab alates 1. aprillist vaadata oma pensioni uut suurust portaalis eesti.ee. Sotsiaalkindlustusameti klienditeenindusse tulles või infotelefonile 612 1360 helistades tuleb arvestada võimaliku ooteajaga.   

Lisainfo:  

 Suurus pärast indekseerimist 

Rahvapensioni määr 

336,39 

Pensioni baasosa 

317,9193 

Aastahinne 

8,684 

Vanaduspension pensioniõigusliku staažiga 15 aastat 

448,18 

Vanaduspension pensioniõigusliku staažiga 30 aastat 

578,44 

Vanaduspension pensioniõigusliku staažiga 44 aastat 

700,02 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!