04.04.2020 Laupäev

Praeguses kriisis pole aeg töölepingu seaduse muutmiseks

Eesti Kaubandus- ja Teenindustöötajate Ametiühing edastas laupäevases pressiteates, et praeguses kriisiolukorras pole õige aeg töölepingu seaduse muutmiseks.
Praeguses kriisis pole aeg töölepingu seaduse muutmiseks
Praeguses kriisis pole aeg töölepingu seaduse muutmiseks Foto: pixabay

Ametiühingu hinnangul võimaldab täna kehtiv töölepingu seadus tööandjal sõlmida töölepinguid piisavalt paindlikel tingimustel ning töötundide vahemiku lubamine näiteks 70-100% eriolukorras vähendaks teenindustöötajate toimetulekut ja suurendaks töötajate langemist vaesusesse.

Eesti Kaubandus- ja Teenindustöötajate Ametiühingu esimehe Elle Pütsepa sõnul on juba praegu paljude töötajate töötasu alandatud ja vähendatud ka töötundide arvu kuus.

"Käsunduslepingute sõlmimine teenindussektoris on tööandjate teadlik valik," rääkis Pütsepp lisades, et paindlikkuse suurendamine kriisiolukorras ei motiveeri tööandjaid töötajatega korrektseid töölepinguid käsunduslepingute asemel sõlmima.

"Samuti ei vähendaks töötundide vahemike lubamine töölepingu puhul käsunduslepingute arvu kasvu sektoris," märkis Pütsepp.

Olgugi, et töötajate ja tööandjate toetamiseks on valitus vastu võetud rea meetmeid, tekitavad need jätkuvalt töötajate hulgas segadust. Töötajale pole teada, milliseks kujuneb tema töötasu järgnevatel kuudel. Näiteks on probleemiks see, et Töötukassa poolt makstavalt palgahüvitiselt peab Töötukassa tulumaksu kinni kogu summalt, võtmata arvesse maksuvaba tulu.

"Tunnustame kõiki tööandjad, kes oma töötajatest hoolivad ja püüavad leida parimaid lahendusi seadusi täites," lausus Pütsepp lisades, ent paraku leidub ka neid tööandjaid, kes jätkuvalt püüavad eriolukorda ära kasutades skeemitada, pakkudes töötajale võimalust töötada kuus vähem töötunde, kuid nõudes, et tegemata töötunnid tuleb järele teha aasta lõpuks ja neidki, kes töötajaid tasustamata puhkusele sunnivad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!