28.12.2011 Kolmapäev

Pevkur: ohus on nii töötutele teenuste osutamine kui haigete ravi

"Samuti ei ole seadusandja näinud võimalust, et sotsiaalpartnerid nõukogudest lahkuvad või kellegi volitusi peatatakse," ütles Pevkur kolmapäeval BNS-ile.

Minister märkis, et tekkinud olukord ei ole kindlasti ühegi inimese huvides. "Valitsus on kindlasti nõus arutama võimalusi, kuidas nii ametiühingute kui tööandjatega tulevikus konstruktiivselt suhelda, ent seda ei saa teha oludes, kus seatakse ohtu töötutele teenuste osutamine või haigetele ravi pakkumine," lausus ta.

Pevkur lisas, et kuigi juba kümmekond aastat on Eestis olnud sotsiaalpartnerlust käsitlev kokkulepe, on see aeg ka näidanud, et ilma vaidlusteta pole see toiminud. Tema sõnul on alati tuliseid vaidlusi tekitanud näiteks riikliku lepitaja ametisse määramine, mis praegusel juhul on jällegi takerdunud ametiühingute ja tööandjate vahelisse vaidlusesse.

Vaieldud on ka varasemalt töötuskindlustuse maksemäära üle, võimalike tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse mudelite üle ja muudel teemadel. "See aga ei ole tähendanud, et üks osapooltest laua tagant ära läheb," ütles ta.

"Kui praeguseks on selline olukord tekkinud, on selge, et teema vajab põhimõttelist kokkulepet, kuidas edasi. Samas olen veendunud, et selle kokkuleppe otsimise ajal ei tohi kannatajaks jääda inimesed, kes vajavad teenuseid. Seetõttu loodan, et jaanuarikuu jooksul saab siiski nii töötu- kui haigekassa eelarve vastu võetud ja kõik, kes abi vajavad, seda abi ka saavad," kommenteeris minister.

Ametiühingute keskliidu juhatus teatas kolmapäeval, et otsustas peatada oma esindajate volitused töötu- ja haigekassa nõukogus, kuni kolmepoolne partnerlus nõukogudes on taastatud. Keskliidu esimehe Harri Taliga sõnul ei pidanud juhatus õigeks olukorda, kus kolmepoolse sotsiaalpartnerluse põhimõttel moodustatud organis võtavad otsuseid vastu vaid ametiühingute ja valitsuse esindajad, samas kui tööandjad tööturu ühe osapoolena nõukogu töös ei osale.

"Oleme teinud peaministrile ettepaneku kohtuda ja otsida kõiki osapooli rahuldavat lahendust ning tuua tööandjate esindajad seeläbi tagasi töötu- ja haigekassa nõukogudesse. Kuni neid samme astutud ei ole, ei pea me võimalikuks osaleda nõukogude tegevuses," ütles Taliga liidu pressiteates.

Eesti Päevaleht kirjutas kolmapäeval, et seega ei saa kolmapäeval kogunev töötukassa nõukogu kvoorumi puudumise tõttu vastu võtta ühtegi otsust. Kolmapäeval jätkub töötukassas korraline eelarveteemaline arutelu, mis jõulude eel pooleli jäi, kuid hääleõiguslike liikmete vähesuse tõttu eelarvet vastu võtta ei saa. Töötukassa juht Meelis Paavel ütles lehele, et olukord ei ole normaalne.

Tööandjate keskliit kutsus 25. novembril töötukassa nõukogust tagasi oma esindajad Tarmo Kriisi ja Tõnis Rüütli, kuna pole valitsusega ühel nõul ei töötuskindlustusmakse määrade osas ega ka selles osas, mis puudutab valitsuse otsust liita haigekassa ja töötukassa pangakontod riigi pangakontode kontserni koosseisu.

Tallinna toimetus, +372 610 8898, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud."> See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Baltic News Service

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255