02.04.2024 Teisipäev

Palgapeegel - mis see on?

Palgapeegel on registriandmetel põhinev digilahendus organisatsioonide palgalõhede seiramiseks. Palgapeegli eesmärk on aidata tööandjatel analüüsida palgalõhet nende ettevõttes.

Palgapeegli andmed on tööandjale vabatahtlikuks kasutamiseks ja neile ei ole ligipääsu kolmandatel isikutel.
Palgapeegli andmed on tööandjale vabatahtlikuks kasutamiseks ja neile ei ole ligipääsu kolmandatel isikutel. Foto: pexels

Tööandjad saavad palgapeeglit kasutada tööinspektsiooni iseteeninduses.

  • Palgapeeglit saavad kasutada kõik tööandjad (v.a siseministeerium, kaitseministeerium ja nende haldusalade asutused), kellel on palgalõhe seiramiseks piisavalt töötajaid (vähemalt kolm naist ja kolm meest). 
  • Palgapeegli andmed on tööandjale vabatahtlikuks kasutamiseks ja neile ei ole ligipääsu kolmandatel isikutel (töötajad, kellele pole juhatuse liige õigust andnud ega tööinspektsioon või muu riigiasutus). 

  • Palgapeegli andmed põhinevad juba riigile edastatud andmetel ning palgalõhe analüüsiks oma ettevõttes tööandja ise midagi lisaks sisestama ega esitama ei pea. 

Mida Palgapeegli andmetega teha? 

Palgapeegli näitajad annavad ülevaate organisatsiooni üldisest soolise võrdsuse olukorrast. Palgapeeglist on võimalik jälgida organisatsiooni soolise palgalõhe, keskmiste ja mediaanpalkade seisu, aga ka organisatsiooni töötajate soolist koosseisu ja jagunemist erinevate ametikohtade vahel. 

Organisatsiooni soolise võrdsuse olukorra jälgimine on vajalik, kuna ebavõrdsus ei tulene tavaliselt pahatahtlikkusest, vaid võrdsuse tagamise puudumisest. 

Kuigi ükski Palgapeegli näitaja ei ütle, kas organisatsioonis esineb diskrimineerimist või mitte, võivad analüüsi tulemused viidata vajadusele andmetesse täpsemalt sisse vaadata. Näiteks kui ametikohapõhised soolised palgalõhed on suured, siis peaks esmalt üle vaatama, kuidas on töötamise registrisse ametikohad registreeritud ja siis analüüsima, kas palkade erinevused on põhjendatud või põhjendamata. 

Tööandjal on soolise võrdõiguslikkuse seadusest tulenevalt kohustus koguda soopõhiseid statistilisi andmeid ja anda töötajatele ülevaade soolise võrdõiguslikkuse olukorrast ja edendamisest. Palgapeegel toetab tööandjat nende kohustuste täitmisel.

Palgapeegli näitaja ei ole võrreldav statistikaameti avaldatud riikliku soolise palgalõhe näitajaga. Seda seetõttu, et riiklik soolise palgalõhe näitaja põhineb brutotunnipalgal. Registriandmete põhjal aga ei ole võimalik seda näitajat sama metoodikaga arvutada, sest registrites puudub info töötundide kohta.  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255