09.02.2024 Reede

Mürk töökohas

Iga päev hingan tööl sisse mürki, mis võib koguni vähki tekitada. Kaitsevahendit mulle antud pole ja ma küsisin viimaks nõu Tööinspektsioonist.

Kemikaalide ohutu kasutamine algab juba enne kemikaali andmist töötajale.
Kemikaalide ohutu kasutamine algab juba enne kemikaali andmist töötajale. Foto: pixabay

Puutun kokku liimiga, mida tuleb segada kõvendiga. Seda segu kasutades hakkab kurgus kipitama ja pea valutama. Kõvendi pakendil on märgistus H350 - võib põhjustada vähktõbe ja H314 - põhjustab rasket nahasöövitust ja silmakahjustusi. Pakendil olev kiri tekitab küsimusi, kas seda võib ikka kasutada ilma kaitsevahenditeta ja kinnises ruumis, kus ventilatsiooni väga pole? Kas sellistes tingimustes tohib tööd teha või hingan ma iga kord lausa mürki sisse?

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Ohtlike kemikaalide käitlemiseks on kehtestatud selged ja konkreetsed reeglid, mida on paraku kirjeldatud olukorras eiratud. Kemikaalide ohutu kasutamine algab juba enne kemikaali andmist töötajale. Esmalt tuleb läbi lugeda kemikaali ohutuskaart, kust saab teada, millised on konkreetse kemikaali võimalikud tervisemõjud ning kuidas end kaitsta. Ohutuskaart peab olema iga kasutava kemikaali kohta ja selle saab tööandja tarnija (müüja) käest.

Kemikaalide käitlemisel peab kasutama isikukaitsevahendeid. Ohutuskaardi 8. jaos on välja toodud, milliseid ja milliste kaitseomadustega isikukaitsevahendeid tuleb kemikaali kasutades kanda. Näiteks võib olla kirjas, et kasutada tuleb nitriilkindaid ja hingamisteede kaitsmiseks gaasimaski filtriga A (filtril on pruun triip). Ohutuskaardil toodud isikukaitsevahendid peab töötajale andma tööandja ja töötaja peab neid kasutama.

Ohutuskaardil olevat infot tuleb arvesse võtta ka töökeskkonna riskianalüüsis, kus tuleb kajastada kõik meetmed, mis on töötaja tervise kaitsmiseks kasutusele võetud, näiteks informatsioon äratõmbe või isikukaitsevahendite kohta.

Tööandjal on kohustus töötajale juhendamise käigus tutvustada kasutatavate kemikaalide ohutuskaarte, sest töötaja peab teadma, millised tervisemõjud võivad kemikaalidel olla, kuidas neid vältida ja milliseid isikukaitsevahendeid kasutada.

Kantserogeensete kemikaalide kasutamisel või töödel, kus töötaja puutub kokku näiteks lehtpuidutolmu või diisli heitgaasiga, peab tööandja korraldama töötajale tervisekontrolli enne tööle asumist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference