22.11.2021 Esmaspäev

Millised seadusemuudatused jõustusid seoses ametiühingute või töötajate usaldusisikutega?

22. novembril jõustus ametiühingute seaduses ja töötajate usaldusisiku seaduses muudatus, mis paneb tööandjale kohustuse anda usaldusisikule tööajast vaba aega usaldusisiku tegevusega seotud ülesannete täitmiseks ka juhul, kui tööandja juures tegutseb mitu usaldusisikut, kirjutab Eesti Kaubandus-Tööstuskoda.

22. novembril jõustus ametiühingute seaduses ja töötajate usaldusisiku seaduses muudatus.
22. novembril jõustus ametiühingute seaduses ja töötajate usaldusisiku seaduses muudatus. Foto: pixabay

Kui tööandja juures tegutseb kaks või enam ametiühingu usaldusisikut või töötajate valitud usaldusisikut, siis on edaspidi tööandjal kohustus võimaldada usaldusisiku ülesandeid tööajast täita kõigil usaldusisikutel vähemalt kahele usaldusisikule ettenähtud aja ulatuses. Usaldusisikud lepivad neile ülesannete täitmiseks tagatud aja kasutamise korra omavahel ise kokku.

Näiteks kui ettevõttes töötab 50 inimest, töötajad on moodustanud ametiühingu ning valinud enda hulgast kolm usaldusisikut, siis peab tööandja tagama usaldusisikutele ülesannete täitmiseks aja kahele usaldusisikule ettenähtud ulatuses ehk kolme usaldusisiku peale kokku vähemalt kaheksa tundi nädalas.

Varasemalt pidi tööandja tagama vähemalt ühele ametiühingu usaldusisikule tema ülesannete täitmiseks tööajal vaba aega. Toodu näite puhul oli varasemalt miinimumnõue vähemalt neli tundi nädalas.

Ametiühingute seaduse muudatusega saad lähemalt tutvuda SIIN ning töötajate usaldusisiku seaduse muudatusega SIIN.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!