12.01.2012 Neljapäev

Juhid: konkurentsivõimet pärsib kvalifitseeritud tööjõu puudus

Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing ütles neljapäeval aastaraamatu esitlusel ajakirjanikele, et konkurentsivõimeline riik on paindlik ja suudab hakkama saada ka majanduskriiside ning halvenenud rahvusvahelise majanduskeskkonnaga. "Eesti paistab tabelis Euroopa Liidu riikide seas halvasti silma just tööhõive, tööturu ja teadusliku infrastruktuuri kehvema olukorraga," lisas ta. "Aegridu vaadates on märgata, et mida kõrgem on riigi arengutase, seda kriitilisemalt kohalikud ettevõtete juhid olukorda hindavad."

Eesti ettevõtte juhtide hinnangul nähakse peamiste probleemidena ühiskonna vananemist ja sotsiaalset kihistumist, samuti maksudest kõrvale hoidmist, vahendab BNS.

Samas märgivad ettevõtete juhid küsitluses, et Eestis on tagatud välisinvestorite õigused ning valitsus on teinud lihtsaks uute ettevõtete alustamise. Lisaks selgub küsitlusest, et ettevõtjate arvates on Eesti inimesed äritegevuses paindlikud ja hea kohanemisvõimega ning samuti on Eestis tugev kommunikatsioonitehnoloogia tase.

Mais avaldatud tulemuste kohaselt on Eesti aastaga ühe koha võrra parandanud oma positsiooni Lausanne'i juhtimise arendamise instituudi rahvusvahelise konkurentsivõime edetabelis, kerkides 59 riigi seas 33. kohale.

Riigi rahvusvaheline konkurentsivõime näitab, kuidas antud riik loob ja säilitab keskkonda, mis annab konkurentsijõudu selle ettevõtetele. Konkurentsivõimeliste riikide eeliseks on, et nad suudavad teistest enam rahvusvahelistel turgudel kaupu ja teenuseid müüa ning saavad enam välismaiseid otseinvesteeringuid. Seetõttu tagab kõrgem konkurentsivõime riigis kiirema rikkuse kasvu ja heaolu tõusu.

Rahvusvahelises tabelis haaras esikoha Hongkong, mullune liider Singapur langes kolmandaks. Meie lähinaabritest asub Rootsi edetabelis neljandal kohal, Soome 15., Leedu 45. ja Venemaa 49. kohal. Läti rahvusvahelise konkurentsivõime hinnangutes ei osale.

EKI ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) neljapäeval esitletud rahvusvahelist konkurentsivõime aastaraamatu tellisid EAS ja riigikantselei. Aastaraamat tugineb Lausanne'i juhtimise arendamise instituudi (Institute for Management Development, IMD) 2011. aasta väljaandele "World Competitiveness Year­book 2011".

Eesti osaleb riikide konkurentsivõime tabelis alates 2001. aastast.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255