24.08.2015 Esmaspäev

Ametiühing: haiguspäevade hüvitise nimel tuleb tõsta tubakaaktsiisi

Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson käis välja mõtte, et esimeste haiguspäevade eest hüvitise maksmiseks vajalikud seitse miljonit eurot võiks tulla riigieelarvesse tubakaaktsiisi tõusu arvelt.
Peep Peterson, Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees
Peep Peterson, Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Foto: PM

"Haigekassa on öelnud, et muudatuse hind on ümmarguselt 7 miljonit eurot aastas. Haigekassa eelarve miinus võib sel aastal küündida aga 18 miljonini. Selge on, et raha on vähe," kirjutas Peterson ametiühinu kaaslastele.

Tema sõnul on suurimaks muretekitajaks haigekaasa eelarves just haiguspäevade hüvitised, mis esimesel poolaastal võtsid lausa 15 protsenti rohkem kui mullu. "Samas kui keskmine palk on tõusnud ainult 6 protsenti. See võib tähendada ka seda, et inimesed on täna pikemalt haiged kui nad olid aasta tagasi," arutles Peterson.

Ta lisas, et kui akuutsed haigused õigeaegselt välja ravida, on hilisemad kulud madalamad. "Esialgu tuleb aga kusagilt need vajalikud 7 miljonit leida. Ametiühingu ridadest võrsunud riigikogu esimees Eiki Nestor ütles allkirju vastu võttes, et meie idee on hea, kui sellele rahalise katte leiame. Tõsi - esimeste haiguspäevade hüvitis ei tohi tulla õdede-arstide palgaraha arvelt," märkis Peterson.

"Siit ka ettepanek kaalumiseks meile endile ja riigikogule – tõsta sihtotstarbeliselt veelgi tubakaaktsiisi 3 protsenti, umbes 7 senti pakilt, ja suunata see raha haigekassasse haiguspäevade hüvitamiseks. Vähem suitsu ja õigeaegselt väljaravitud külmetus võrdub parem tervis," kirjutas Peterson.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!