10.03.2023 Reede

Väärtuslike talude katuste korrastamiseks saab küsida toetust

Muinsuskaitseameti teatel saab reedeni esitada väärtusliku taluarhitektuuri taotlusvooru, mille eesmärk on aidata taluelamute katuste korrastamise kaudu kaasa traditsioonilise maa-arhitektuuri ja maastiku omapära säilitamisele.

Taotlusvooru abikõlblikkuse periood on 1. jaanuarist 31. detsembrini.
Taotlusvooru abikõlblikkuse periood on 1. jaanuarist 31. detsembrini. Foto: pixabay

Toetust saab taotleda talukompleksi kuulunud eluhoonele ehk üksikelamule, mis on ehitatud enne 1940. aastat ning voorust toetatakse hoonete katuste restaureerimist traditsiooniliste ehitusmaterjalide ja töövõtetega, teatas muinsuskaitseameti pressiesindaja.

Sel aastal avaneb taluarhitektuuri taotlusvoor viiendat korda. "Alates 2019. aastast oleme igal aastal saanud toetada keskmiselt 18 katuse kordategemist ehk toetusvooru abil on korda saanud veidi enam kui 70 taluhoone katused,“ ütles hindamiskomisjoni esimees, muinsuskaitseameti nõustamisosakonna juhataja asetäitja Peeter Nork.

"Eesti taluarhitektuur on eriline ja vajab tähelepanu ning hoidmist. Kõige jätkusuutlikum viis ajaloolist hoonet hoida on seda kasutada ning hooldada või restaureerida traditsioonilisel moel, et säiliks nii hoonete omapärane ilme kui püsiks elusana ka töövõtted. Taluarhitektuuri toetus on abiks teadlikule omanikule, kes on valinud taluelamu enda elukeskkonnaks ning soovib seda hoonet väärtustavalt korrastada,“ sõnas Nork.

Taotlusvoorust toetatakse tegevusi, mille raames taastatakse või asendatakse taluelamu katusekate ja vajadusel katusekonstruktsioonid, kasutades algupäraseid ehk piirkonnale, hoonetüübile ja ehitusperioodile iseloomulikke materjale ja töövõtteid. Näiteks kui hoonel oli algselt roogkatus, siis toetatakse rookatuse taastamist, laastukatuse puhul laastukatuse taastamist. Vana eterniidi asendamist uue eterniidiga või teiste uute ehitusmaterjalide kasutamist sellest taotlusvoorust ei toetata.

Vooru kogueelarve on 200 000 eurot. Taotletava toetuse summa peab jääma vahemikku 5000-10 000 eurot ning see võib tööde maksumusest moodustada kuni poole ehk omafinantseering tööde eelarvest peab olema vähemalt 50 protsenti.

Taotlusvooru abikõlblikkuse periood on 1. jaanuarist 31. detsembrini.

Taotlemine toimub kultuuriministeeriumi toetuste menetlemise infosüsteemis, kuhu saab sisse logida ID-kaardiga ja mobiili ID-ga.

Rohkem teavet taotlusvooru kohta saab lugeda muinsuskaitseameti kodulehelt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255