21.06.2021 Esmaspäev

Riik andis kultuuri- ja filmivaldkonnale kriisitoetuseks 14 miljonit

Kultuuriministeerium andis jah-sõna 670 taotlusele, jagades kultuurikorraldajate kriisiabi meetmest välja 8,9 miljonit eurot; filmivaldkonna kriisiabivoorust rahuldati 5,1 miljoni euro ulatuses kinodelt, filmilevitajatelt ja -tootjatelt laekunud 40 taotlust.

Toetusmeede filmide tootmiseks annab võimaluse pooleli olevate filmide jätkamiseks, kuna kriisi tõttu on katkenud nii filmitegijate sissetulekud kui ka rahastusallikad.
Toetusmeede filmide tootmiseks annab võimaluse pooleli olevate filmide jätkamiseks, kuna kriisi tõttu on katkenud nii filmitegijate sissetulekud kui ka rahastusallikad. Foto: pixabay

„Kultuurivaldkonna tegevuse piiramine pandeemia kõrghetkel oli vältimatu, mistõttu eraldati riigieelarvest kultuuri- ja spordivaldkonnale 42 miljonit, et sulgemisest tingitud kahjusid leevendada. Peame tõdema, et kultuurikorraldajate vajadused on pikale veninud koroonakriisis siiski märksa suuremad kui riigieelarve võimalused hüvitisteks. Tänu toetusele aga saame sektorile anda siiski tuge, et oleks võimalik taas toimima hakata nüüd, kui piirangud on leevenenud,“ ütles kultuuriminister Anneli Ott. 

Kuidagi ei saa mööda vaadata ka Eesti filmitootjate, kinode ja filmilevitajate panusest meie kultuurimaastikul, mistõttu suunasime eraldi abipaketi filmivaldkonnale.

 Kultuurikorraldajate kriisiabi voorust said kõige suurema toetussumma ehk 80 000 eurot 29 taotlejat. Nende seas olid näiteks Tallinna Kontserdimaja, Tallinna Lauluväljak, Live Nation Estonia, Eesti Kunstnike Liit, Tallinna Linnateater, Eesti Pärimusmuusika Keskus ja teised.

Taotlusvooru eelarvemaht oli 8,850 miljonit eurot, abi taotleti aga enam kui 16 miljoni euro ulatuses. Rahuldamata jäi 51 taotlust, mille toetuse arvestuslik summa jäi alla 500 euro või ei vastanud taotlus kriisiabi tingimustele. Toetust võisid sellest taotlusvoorust küsida eraõiguslikud ja kohalike omavalitsuste hallatavad kultuurikorraldajad ning tugiteenuste pakkujad.

Filmivaldkonna kriisiabi voorust jaotati kokku 5,138 miljonit eurot, mis jagunes kinode, filmitootjate ja filmilevitajate vahel vastavalt 2,64 miljonit, 1,838 miljonit ja 660 000 eurot. Kinode seas sai erakorralist abi 11 taotlejat – suuremate seas näiteks Apollo Kino 700 000 euroga, Forum Cinemas 666 443 euroga, Cinamoni kinosid opereeriv Saturn Investments 461 383 euroga. Rahuldati ka 19 filmitootja taotlused, nende hulgas said näiteks Allfilm, Taska Film, Apollo Film Productions, millest igaühe maksimaalse toetussumma oli 300 000 eurot.  Filmilevitajate seas rahuldati kümme taotlust, kus suuremateks abisaajateks olid ACME Film 172 051 euroga ja Estonian Theatrical Distribution 118 461 euroga.

Toetusmeede filmide tootmiseks annab võimaluse pooleli olevate filmide jätkamiseks, kuna kriisi tõttu on katkenud nii filmitegijate sissetulekud kui ka rahastusallikad. Samuti võimaldab see piirangutest oluliselt mõjutatud kinodel ja filmilevitajatel suure käibelanguse tingimustes täita oma lepingulisi kohustusi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!