14.05.2020 Neljapäev

Esimesed EAS-i toetused laekuvad ettevõtetele sel nädalal

Esmaspäevast, 11. maist saavad ettevõtjad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) kaudu taotleda turismiettevõtete kriisitoetust ja väikeettevõtja kahjude hüvitamise toetust, esimesed toetusrahad jõuavad ettevõteteni veel sel nädalal.

Esitatud taotlusi on palju ning neid otsustatakse laekumise järjekorras.
Esitatud taotlusi on palju ning neid otsustatakse laekumise järjekorras. Foto: pixabay

Kokku laekus kolme päevaga üle 4000 taotluse, nendest ligi 2800 on väikeettevõtja kahjude osalise hüvitamise toetuse taotlused ning ülejäänud turismisektorile suunatud toetuste taotlused, teatas EAS. Esimesed otsused toetuste osas langetas EAS kolmapäeval ning esimesed toetusrahad jõuavad ettevõteteni riigikassast ühe-kahe tööpäeva jooksul.

Toetuste avanemisel esitati EASi e-teeninduses ühe minuti jooksul sama palju taotlusi kui tavaliselt ühe kuu jooksul.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul näitab erakordselt suur huvi toetusmeetmete vastu, et vastavalt valitsuse otsusele loodud meetmed turismisektori ja väikeettevõtete abistamiseks on ettevõtjatele vajalikud.

"Eesmärk on leevendada COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse puhangust tulenevaid majanduslikke raskusi ning tõsta ettevõtjate võimekust kriisist kiiremini väljuda," ütles Siem pressiteates.

Esitatud taotlusi on palju ning neid otsustatakse laekumise järjekorras. Kõigi otsuste tegemine võib võtta vastavalt määruses seatud menetlustähtaegadele ligi kuu.

Turismisektorile suunatud toetuse viiest sihtgrupist täitus eelarve kõige kiiremini turismiatraktsioonides, mistõttu EAS lõpetas esmaspäeva õhtul turismiatraktsioonide toetuse taotluse vastuvõtmise.

Samal põhjusel sulges EAS ka taotlemise saarte turismiettevõtetele, mille jaoks oli valitsus eraldanud omaette eelarve. Saarte ettevõtjad saavad jätkuvalt taotlusi esitada üldise taotlemise raames.

Taotluste esitamise tempo on võrreldes esimeste päevadega langenud, kuid prognoositavalt võivad lähiajal täituda eelarved ka väikeettevõtja kahjude hüvitamise toetusmeetmes ning turismisektorile suunatud teiste sihtgruppide toetustes – majutus, toitlustus, reisiettevõtted.

Turismisektori toetamise 25 miljoni euroga ning mikro- ja väikeettevõtjate toetamise 10 miljoni euroga, sealhulgas toetuste määrused ja tingimused, otsustas valitsus.

Nii turismi kui ka väikeettevõtjate kriisitoetus on tagastamatu abi, taotlemiseks ühekordselt ning nende peamiseks tingimuseks on ettevõtte raskuste selgelt tuvastatav seos kriisiga. Taotlemisel tuleb kirjeldada, kuidas on viirus avaldanud mõju ettevõtte majandustegevusele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes