16.02.2011 Kolmapäev

Valitsus kaotas lõplikult vaidluse riikliku lepitaja asjus

Valitsuse tunamullu 10. detsembril langetatud otsuse nimetada Pärn riiklikuks lepitajaks viis kohtusse Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) ja Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsioon (TALO), kes saavutas esimese kohtvõidu mullu 1. juunil. Siis otsustas Tallinna halduskohus tühistada valitsuse vastava korralduse.

Riik sellega ei leppinud ja viis vaidluse ringkonnakohtusse, kuid mullu novembri keskel avaldatud lahendiga otsustas teise astme kohus siiski valitsuse apellatsioonkaebuse rahuldamata jätta.

Seepeale esitas valitsus kassatsioonkaebuse riigikohtusse, kuid see ei saanud teisipäeval menetlusluba ning see tähendab alama astme kohtute lahendite lõplikku jõustumist.

EAKL ja TALO leidsid, et valitsuse korraldusel puudub õiguslik alus, kuna otsus langetati ilma töötajate ja tööandjate keskliitude kokkulepet saavutamata.Valitsuse korraldust määrata töötajate ja tööandjate keskliitude kokkuleppe puudumisel ametisse tööandjate esitatud kandidaat peavad EAKL ja TALO pahauskseks käitumiseks.

EAKL-i esimees Harri Taliga selgitas juba mullu jaanuaris, et menetlusreeglite rikkumisega leppimine looks väga kahetsusväärse pretsedendi, millele käega löömine tähendaks seda, et valitsus ja tööandjad võivad sellist ülerullimise taktikat kasutada ka tulevikus.

Töötajate esindusorganisatsioonide juhtide sõnul märkis õiguskantsler juba 2008. aasta jaanuaris, et sotsiaalministeerium peab välja töötama regulatsiooni, mis võimaldab riikliku lepitaja ametiaja läbisaamise korral määrata temale ajutine kohusetäitja kuni uue riikliku lepitaja ametisse nimetamiseni. Tänaseni ei ole aga sotsiaalministeerium selle võimaluse loomiseks eelnõu välja töötanud.

Vastavalt töötajate ja tööandjate keskliitude 2001. aasta kokkuleppele esitavad järgmiseks kolmeaastaseks perioodiks riikliku lepitaja kandidaadi ametiühingud. Tööandjate Keskliit peab ettepaneku heaks kiitma või tagasi lükkama. EAKL ja TALO esitasid 2009. aasta novembris riikliku lepitaja kandidaadiks Ago Tuulingu, kelle kandidatuuri kohta tööandjad ei väljendanud mingit seisukohta. Sellele vaatamata andis valitsus tunamullu 10. detsembril välja korralduse, millega nimetas riiklikuks lepitajaks tööandjate poolt esitatud kandidaadi Henn Pärna.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!