26.05.2011 Neljapäev

Väätsa Agro üritab taas saneerimist

Pärnu maakohtu istungite registri andmetel arutab kohus 7. juunil nii AS Väätsa Agro avaldust saneermismenetluse algatamiseks kui ka Swedbanki pankrotiavaldust ettevõtte vastu.

Väätsa Agro eelmises saneerimismenetluses nõustaja olnud, advokaadibüroo MAQS Eesti vandeadvokaat Veikko Toomere ütles, et kuna situatsioon on praegu võrreldes 2009. aastaga, kui Väätsa Agro esitas eelmise saneerimiskava, erinev, saab ka nõudeid järgmises kavas ümber kujundada teistmoodi.

Ta märkis, et kuna kava veel koostama ei ole hakatud ning praegu on alles esitatud avaldus saneerimismenetluse algatamiseks, siis ei saa ka kindlalt öelda, kuidas uues kavas nõuded ümber kujundatakse.

Toomere sõnul on ettevõte saneeritav, firma tulemused stabiilsed ja ka riigikohtu lahendis viidati sellele, et uue kava koostamine on võimalik.

Ta lisas, et võrreldes 2009. aastaga, mil piima hind oli ülimadal, on hind tõusnud ligi 65%, mis ei ole tõstnud hinda ülemäära kõrgeks, vaid pigem viinud keskmisele tasemele.

Kui ka piima hind peaks pisut langema, püsib Väätsa Agro kasumliku ettevõttena ning suudab ühtlasi tasuda ka vanad võlad, ütles Toomere.

Küsimusele, miks on Swedbank esitanud Väätsa Agro vastu pankrotiavalduse, vastas panga pressiesindaja Mart Siilivask, et pankrotiavalduse näol on tegemist kohtumenetlust puudutava asjaoluga.

Siilivask märkis, et pank peab intensiivselt läbirääkimisi Väätsa Agro omanike ja juhtkonnaga kompromissi saavutamiseks ettevõtte restruktureerimisel. "Kindlasti ei soovi pank ettevõtte likvideerimist, vaid seda, et Väätsa Agro majandustegevus jätkub."

Mai alguses otsustas riigikohus jätta Väätsa Agro saneerimiskava kinnitamata ja lõpetas ettevõtte saneerimismenetluse
. Toona märkis riigikohus, et vaatamata kava kinnitamata jätmisele ei ole välistatud Väätsa Agro uue saneerimismenetluse algatamine, kuni ettevõtte suhtes ei ole algatatud pankrotimenetlust.

Väätsa Agro saneerimise üle peetud vaidluse viis riigikohtusse Swedbank, kes polnud rahul sellega, et saneerimiskava kohaselt oleks panga enam kui 85 miljoni krooni suurusest laenulepingust tulenevast nõudest konverteeritud 60 miljonit krooni Väätsa Agro aktsiateks. Pank hindas talle pakutud aktsiate väärtust tühiseks ja märkis, et sisuliselt tähendab muudatud panga nõude vähendamist ligi 70 protsendi võrra.

Pank oleks jäänud Väätsa Agro vähemusaktsionäriks. Samas oleks pandiga tagamata nõudeid vähendatud 20-35 protsendi ulatuses, viitab kohtuotsus panga seisukohale.

Riigikohtu kolleegium andis saneerimisseadusele tõlgenduse, mille järgi ei saa võlausaldajate õigusi ebaproportsionaalselt kahjustada, nõustudes selles osas panga seisukohaga.

Väätsa Agro ja saneerimisnõustaja väited ettevõtte paranenud majandusseisundi ja -prognoosi kohta näitavad, et võimalik võib olla koostada firmale jõukohane saneerimiskava, millega ühegi võlausaldaja õigusi seadusvastaselt ei kitsendataks, hindas riigikohus.

Väätsa Agro esitas kohtule saneerimiskava 2009. aasta novembris, kuigi ettevõtte võlausaldajad polnud saneerimiskavaga nõustunud.

Märtsi lõpus teatas Väätsa Agro, et tema tulud olid mullu 82 miljonit krooni ja puhaskasum 13 miljonit krooni. Väätsa Agro enamusaktsiate omanik on Hanseatic Capital Estonia.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!