18.10.2012 Neljapäev

Uus advokatuuriseadus läbis Riigikogus esimese lugemise

Kolmapäeval oli Riigikogus esimesel lugemisel eelnõu, mis kaasajastab Eesti Advokatuuri töökorraldust, muudab advokatuuri liikmeks võtmise eksami vormi, kaotab vandeadvokaadi vanemabide ametid ning lubab advokaatidel edaspidi oma tegevust reklaamida.

Justiitsministeeriumi teatel on peamiselt tegemist kolme olulisema muudatusega, mis kiirelt kasvaval advokatuuril aitavad kasvava liikmete arvu ja suureneva töökoormusega paremini toime tulla. Esimene suurem muudatus teeb advokatuuri struktuuri selgemaks ja lihtsamaks. Täna on advokatuur kolmetasandiline ehk liikmeteks on vandeadvokaadid, vanemabid ja abid. Peale muudatust saab advokatuur olema kahetasandiline: vandeadvokaadid ja nende abid.

Teine suurem muudatus  on seotud advokaatidele kehtiva reklaamikeeluga. Sarnaselt kehtivale seadusele jääb ka edaspidi keelatuks reklaam, mis kutsub konkreetset lepingut sõlmima, kasutades ära inimese kohta spetsiifilise info omamise eeliseid. Näiteks kui advokaat teab, et inimese lähikonnas on keegi lahkunud ning eeldatavalt vajab ta lähiajal esindamist pärimisasjades. Muudatus seaduses annab aga loa enda tegevusele meedias reklaami teha. See leevendab praegu kehtivat absoluutset reklaamikeeldu.

Kolmanda muudatuse vajadus tuleb advokatuuri liikmeskonna kasvust ning on seotud advokatuuri vastuvõtmisega. Hetkel on advokaadieksamil põhirõhk suulisel osal. Selline korraldus aga ei vasta enam organisatsiooni suurusele ning edaspidi liigub põhirõhk kirjalikule osale, mis võimaldab eksamineerida korraga suuremat hulka kandidaate, kuna õigusteadmiste kontrolli on kiirem ja lihtsam läbi viia kirjaliku eksamiga.

Eelnõuga muudetakse ka advokatuuri üldkogul osalemise korda. Seni ei olnud võimalik advokaadil volitada kolleegi ennast seal esindama. Edaspidi on ühel advokaadil võimalik üldkogul esindada kahte kolleegi. Nimelt on advokaadil eelnõu jõustumisel võimalik edaspidi volitada teist advokaati enda eest üldkogul osalema ja hääletama otsuste vastuvõtmisel. Sellise muudatuse tingis advokatuuri liikmeskonna kiire kasv ja vajadus leida võimalused sisuliste debattide pidamiseks ka üldkogudel.

Eesti Advokatuur asutati 1919. aastal ning siis oli liikmeid 35. Tänaseks on liikmete arv ületanud 800 inimese piiri ning 2020. aastaks kasvab liikmeskond eeldatavalt 1200 inimeseni.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255