29.12.2010 Kolmapäev

Uuel aastal võtab õiguskantsler käsile elektri valdkonna

Sealjuures plaanib õiguskantsler analüüsida, kas seadusandja võtab piisavalt aegsasti vastu regulatsioonid, mis tagavad, et elektrituru avanemisel kõigile isikutele oleksid kodutarbijad siiski kaitstud ülisuurte elektrihinna kõikumiste eest.

Universaalteenuste hinnakujunduse ja järelevalve valdkonnas oli õiguskantsleril 2010. aastal mitmeid menetlusi seoses vee- ja reovee hinna ning soojuse piirhinnaga. Muu hulgas õiguskantsleri menetluste tõttu on universaalteenuste hinnajärelevalve osas toimunud edasiarengud, seisab ülevaates.

Õiguskantsler toob oma ülevaates välja 2010. aasta suvel vastu võetud ühisveevärgi ja –kanalisatsiooni seaduse ning kaugkütteseaduse muudatusted, millest tulenevalt hakkavad edaspidi veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste hindasid kohalike omavalitsuste asemel kehtestama ettevõtjad ise, seda kooskõlastatult konkurentsiameti või kohaliku omavalitsusega. Soojuse piirhindasid hakkab kooskõlastama vaid konkurentsiamet.

"See aitab tagada tarbijate võrdse kohtlemise, sest hindade kooskõlastamisel lähtutakse nüüd ühtsest metoodikast. Õiguskantsler on varem oma menetlustes leidnud, et tarbijaid võidakse ebavõrdselt kohelda, kui soojuse piirhindasid eri Eesti paigus kooskõlastatakse erinevate metoodikate alusel," märgib Teder.

Uute hinnakujundamise regulatsioonide vastuvõtmist tuleb õiguskantsleri hinnangul tervitada. Muu hulgas loodab kantsler, et nüüd saab veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste ning kaugkütteteenuse puhul selgemaks, kes ja kuidas saab nende teenuste hindasid vaidlustada.

2011. aastal on õiguskantsleril plaanis universaalteenuste hinnakujunduse ja –järelevalve teemaga edasi minna. Õiguskantsler jälgib, kuidas uus muudetud hinnakujunduse süsteem nii ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni kui ka soojuse valdkonnas tööle hakkab, kuidas hakkab sujuma ettevõtjate ja konkurentsiameti vaheline koostöö ning millised on uue süsteemi kitsaskohad.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!