28.11.2024 Neljapäev

Ühiskondlikud hooned peavad aastaks 2027 päikeseenergiat tootma

Alates 2026. aastast muutub katusel päikeseenergia tootmine kohustuslikuks kõigil uutel avalikel hoonetel. Juba olemasolevatele avalikele hoonetele hakkab sama nõue kehtima 2027. aastast.
Päikeseenergia kasutuselevõtu kiirendamine on osa Euroopa Liidu RePowerEU kavast, mille eesmärk on vähendada sõltuvust Venemaa fossiilkütustest, mitmekesistades energiaallikaid ja kiirendades puhtale energiale üleminekut.
Päikeseenergia kasutuselevõtu kiirendamine on osa Euroopa Liidu RePowerEU kavast, mille eesmärk on vähendada sõltuvust Venemaa fossiilkütustest, mitmekesistades energiaallikaid ja kiirendades puhtale energiale üleminekut. Foto: RUP

Kohustus paigaldada päikesepaneelid või päikesekatus laieneb eluhoonetele 2029. aastaks. Erand tehakse muinsuskaitse all olevatele hoonetele, kuhu päikesepaneele paigaldada ei saa. Päikeseenergia kasutuselevõtu kiirendamine on osa Euroopa Liidu RePowerEU kavast, mille eesmärk on vähendada sõltuvust Venemaa fossiilkütustest, mitmekesistades energiaallikaid ja kiirendades puhtale energiale üleminekut.

Päikeseenergia eelised avalikel hoonetel
Roofit.Solar tegevjuhi ja kaasasutaja Andres Anijala sõnul on päikeseenergia kasutamine avalikel hoonetel väga efektiivne, kuna nende energiatarbimine toimub peamiselt päevasel ajal. See võimaldab toodetud elektrit kohe ära kasutada. „Näiteks kasutab värskelt renoveeritud rahvusraamatukogu umbes 84 protsenti päikesekatusega toodetud elektrist oma tarbeks,“ selgitas Anijalg. Võrdluseks: eramajade puhul jääb see näitaja ilma akudeta 18–30 protsendi vahele.

Rahvusraamatukogu 542,72 ruutmeetri suurune päikesekatus toodab aastas keskmiselt 68 302 kWh elektrit. Sama koguse elektriga võiks elektriautoga sõita kümme korda ümber maakera ehk ligi 450 000 kilomeetrit. Suur osa toodetud elektrist läheb otse tarbimisse, mis lühendab oluliselt investeeringu tasuvusaega.

Muinsuskaitse ja päikesekatuste lahendused
Tõsi, paljud üldkasutatavad hooned asuvad vanemates majades, kus muinsuskaitsenõuded võivad päikesepaneelide paigaldamist piirata. Sellistel juhtudel on eestlaste loodud Roofit.Solar must teraskatus sageli ainus sobiv lahendus. Integreeritud päikesemoodulid muudavad katuse visuaalselt tavapäraseks, säilitades hoone arhitektuurilise üldilme.

„Näiteks rahvusraamatukogu katusel on päikesemoodulid paigaldatud nii, et need on kõrvuti mitteaktiivsete mustast terasest katusepaanidega,“ kirjeldas Anijalg. „Eemalt vaadates on need eristamatud, mistõttu ei mõjuta päikesepaneelid hoone ajaloolist ja visuaalset väärtust.“

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255