02.01.2015 Reede

Tasuta juriidilist nõu vajavad enim puuetega ja eakad inimesed

Võrdõigusvoliniku maakondades toimunud nõustamised tõid välja, et kõige rohkem vajavad tasuta juriidilist nõu puuetega ja eakad inimesed.

Tasuta juriidilist nõu vajavad enim puuetega ja eakad inimesed
Tasuta juriidilist nõu vajavad enim puuetega ja eakad inimesed Foto: PM

Möödunud aasta jooksul käisid voliniku kantselei juristid kõikides maakondades selleks, et suurendada teadlikkust võrdsest kohtlemisest ning pakkuda inimestele võimalust saada õigusabi kodu lähedal. Nõustamised jätkuvad ka sel aastal.

„Puuetega ja eakate inimeste suurem pöördumine näitab seda, et erinevate teenuste, sh juriidilise nõustamise kättesaadavus kodukoha lähedal on inimestele vajalik. Paraku jääb juriidilise abi saamine sageli rahaliste  võimaluste taha. Eriti neil inimestel, kes oma vanuse või puude tõttu on vähem liikuvad või kel on majanduslikult raskem, peab olema võimalus saada riigilt ja omavalitsuselt kvaliteetseid teenuseid. Kõiki asju ei saa ajada meili teel või sõites pealinna,“ sõnas võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepper.

Nõustamiste ja kohtumiste käigus ilmnes, et inimeste teadlikkus oma õigustest ja teenustest, mida kohalik omavalitsus saab inimestele pakkuda, ei ole piisav. Seetõttu võivad abivajajad ilma jääda neile vajaminevatest tugiteenustest. „Kõigil inimestel ei ole internetiühendust, oskust või aega vajaminevat infot veebilehtedelt otsida. Seega peaksid omavalitsused leidma peale interneti ka teisi viise, kuidas teavet inimesteni viia. Selgitusi ja infot jagavaid töötajaid on vaja ka veebiajastul,“ märkis Sepper.

Võrdõigusvolinik alustas maakondliku nõustamisega selleks, et õigusabi oleks inimestele kergemini ja kodulähedaselt kättesaadav ning paraneks diskrimineeritutele pakutavate teenuste kvaliteet.

Kõige rohkem pöördus mullu maakondades voliniku poole oma muredega puuetega inimesi, samuti oli teistest rohkem eakaid pöördujaid. Osa inimeste probleemid olid seotud ka mitmese diskrimineerimise kahtlusega, kus oldi kogetud ebavõrdset kohtlemist mitme tunnuse, näiteks puude ja vanuse või puude ja rahvuse tõttu. Valdkondadest oli kõige rohkem pöördumisi seotud tööga, samuti teenuste ja kaupade kättesaadavuse, tervishoiu ja erinevate toetustega.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!