08.04.2011 Reede

Taal lubab vaidluses finantsinspektsiooniga minna Euroopa kohtuni

Neljapäeval ei rahuldanud Tallinna ringkonnakohus Taali kaebust halduskohtu otsusele ning jättis jõusse halduskohtu varasema otsuse Taali ja finantsinspektsiooni vaidluses. Kaebus puudutas inspektsiooni kirja, mis seadis kahtluse alla Taali sobivuse fondihaldusfirma Eften Capitali nõukogu liikme kohale.

"Olen otsustanud ja advokaatidega läbi rääkinud, et kui ka riigikohtust õigust ei saa, lähen Euroopa kohtusse," lausus Taal väljaandele. "Küsimus on põhimõttes. Mulle terendub, et tegu on ametnike omavoliga, bürokraatliku süsteemi ringkaitsega. Kes siis veel kui mitte mina, kel on pisut raha, hakkab sellele vastu?"

Ringkonnakohtu referent Evelin Haravee ütles neljapäeval BNS-ile, et kohus jättis jõusse halduskohtu mullu märtsis tehtud otsuse, mis rahuldas osaliselt Olari Taali kaebuse finantsinspektsiooni vastu. Haravee lisas, et kohus jättis Taali apellatsiooniastme menetluskulud tema enda kanda.

Halduskohus tunnistas mullu märtsis finantsinspektsiooni 2008. aasta 24. novembri kirja õigusvastaseks osas, milles rikutakse süütuse presumptsiooni.

Otsuse järgi kasutatakse kirjas sõnastust, mis ei rõhuta Taali fondivalitseja juhi kohale sobivuse küsimuses esitatud inspektsiooni seisukohtade esialgsust ja ümberlükatavust ning see ei ole kooskõlas ärakuulamisõiguse tagamisele suunatud menetlustoimingu eesmärgiga. Ülejäänud osas jättis kohus Taali kaebuse rahuldamata.

Varasema info põhjal viitas inspektsioon oma kirjades Taali sobivuse küsimust tõstatades 1997. ja 1998. aastal toimunud sündmustele nõndanimetatud Daiwa skandaalis, milles Taalil oli roll Hoiupanga juhina.

Taal luges teda esindanud advokaadi sõnul finantsinspektsiooni kirjadest välja, et inspektsioon on Taali mittesobivuse osas võtnud lõpliku seisukoha.

Inspektsiooni esindajad selgitasid 2009. aasta detsembris kohtus, et Taalile ja Eftenile saadetud kirjade näol ei olnud tegemist lõpliku hinnanguga Taali reputatsioonile, vaid Eften Capitali palutud selgitustega selle kohta, miks Taali sobivuse hindamine fondivalitseja nõukogu liikme kohale vajab täiendavat uurimist.

Kuna Eften Capital ja Taal mõistsid, et Taali küsimus takistab fondivalitseja loa kiiret väljastamist, vabastas Eften Capitali üldkoosolek Taali viimase palvel ettevõtte nõukogu liikme kohalt. Seepeale väljastas inspektsioon ettevõttele soovitud tegevusloa.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!