26.03.2019 Teisipäev

Suur tüli parkimise pärast

Tatjana Kalin, jurist.
Tatjana Kalin, jurist. Rup.ee

Korteriühistu rahvas pööras tülli, sest kuidagi ei saadud kokkuleppele parkimise osas.

Korteriühistu esimees sõlmis lepingu parkimisfirmaga, tehes seda üldkoosolekul vastu võetud otsuse alusel. Üldkoosolekul osales korterite 75 omanikust ainult 25. Neist 16 hääletasid otsuse vastuvõtmise poolt, 8 inimest ei hääletanud ja üks oli vastu.

Parkimiskohtade ebapiisavuse tõttu otsustati sõlmida parkimisfirmaga leping, mille kohaselt lubati anda üks parkimistalong korteri kohta ja ainult tehniliselt korras autole, mis kuulub korteri valdajale või selle elanikule. Peale selle anti maja elanikele ühiseks kasutamiseks veel 8 külalistele mõeldud parkimiskohta.

Selleks et saada külalistele mõeldud parkimistalong, tuli maksta 50 eurot pandiks. Külalistele mõeldud talongi andis juhatuse esimees algul neile, kes soovisid parkida oma korteri elanikele kuuluvat teist autot. Kuna maja elanikud olid pahased, sest nende meelest polnud see õiglane, et mõni korter saab parkida kahte autot, hakkas korteriühistu juhatuse esimees omal valikul jagama parkimistalonge, kellele tahab ja siis, kui tahab.

Ühiste parkimiskohtade kasutamise küsimust on võimalik lahendada üksnes korteriomanike üldarvu häälteenamusega, aga mitte koosolekult puudujate häältega. Täielikult jätta ilma õigusest kasutada ühiseid parkimiskohti pole võimalik. Aga see on vältimatu, kui luba antakse ainult neile, kel on tehniliselt korras auto. Kuidas seda küsimust lahendada? Kas lepingu sõlmimine parkimisteenuseid osutava firmaga oli sellise häältehulgaga asjakohane?

Vastab Таtjana Kalin, Emirlin Consult:

Kui korteriühistul tekib vajadus lahendada korteriomanike kaasomandis oleva maja territooriumi kasutamise küsimus (parkimiskohtade ehitus, parkimiskohtade kasutuse kokkuleppimine), siis tuleb see lahendada korteriomanike kokkuleppe teel, mis tähendab, et vajalik on korteriomanike 100-protsendiline nõusolek.

Juhul kui lahendatakse kasutuse optimeerimise küsimust (nt parkimiskohtade lahtriteks jagamist, parkimiskaartide väljastamist), siis lahendatakse see küsimus korteriomanike häälteenamusega. Ei korteriühistu juhatus ega üldkoosolek oma õigust jätta korteriomanikku ilma õigusest parkida oma auto maja territooriumile. See tähendab, et iga korteriomanik saab parkimiskaardi ja pargib auto maja ees olevale vabale kohale.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes