23.08.2012 Neljapäev

Riik maksab ettevõtjatele üleliigsete laovarude trahvisumma tagasi

Peaminister Andrus Ansip ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et need ettevõtted, kes on maksnud üleliigse laovaru trahvi, saavad oma raha tagasi. Otsus ei puuduta niinimetatud suhkrutrahvi, teatas BNS.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ütles pressikonverentsil, et põllumajandusministeerium on pöördunud juba ka Euroopa Komisjoni poole, et üleliigse laovaru trahviks makstud 6,5 miljonit eurot tagasi saada. Minister lisas, et komisjon ei ole veel pöördumisele vastanud, kuid valitsus peab tõenäoliseks, et komisjon tagastab raha nii Eestile kui teistele riikidele, keda vaidlus puudutab.

"Maksu- ja Tolliamet on alustanud maksuteatiste tühistamist nende osas, kus on kohtuvaidlus siseriiklikult üleval, teatised tühistatakse ja kohtuvaidlused lõpetatakse," rääkis Seeder.

Minister lisas, et suhkrutrahvi puhul on olukord analoogne, kuid samas on ka erisusi, mistõttu valitsuskabinet tahab asja veel arutada ja neljapäeval otsust ei langetanud. "Riik pöördub komisjoni poole, et suhkrutrahvi määramine üle vaadata ja me taotleme ka selle puhul, et see tagastatakse," rääkis Seeder.

Seeder lisas, et üks asi on trahvi tagasinõudmine, kuid teine asi on ka sellega kaasnenud kulude, nagu kohtukulud, intressikulud ja muu selline, tagasinõudmine. "Peame seda pikalt ja põhjalikult kaaluma," lisas ta.

Euroopa Kohus otsustas juulis, et Eesti riigil ei ole õigust nõuda ettevõtetelt üleliigsete laovarude eest EL-i poolt Eestile määratud trahvi, sest 2003. aasta vastava määruse sätted ei olnud 2004. aasta 1. mai seisuga, kui Eesti liitus ühendusega, EL-i Teatajas eestikeelsena avaldatud ega Eesti siseriiklikku õigusesse üle võetud.

Eesti riik on Euroopa Komisjonile alates 2007. aasta jaanuarist tasunud muude põllumajandustoodete, nagu piimatooted, riis, vein, üleliigsete laovarude eest kokku 6,5 miljonit eurot. Suhkru üleliigsete laovarude eest on Eesti tasunud kokku 34,2 miljonit eurot ehk 75 protsenti määratud 45,7 miljoni eurosest kogusummast. 25 protsenti määratust oli Eestil lubatud jätta endale kulude katteks, mistõttu ei tulnud seda ühenduse eelarvesse maksta.

Varasema info põhjal tekkis üleliigse laovaru vaidlus, kui põllumajandusministeerium ja Maksu- ja Tolliamet määrasid peamiselt piimapulbrit vahendanud AS-ile Pimix üleliigse laovaru tasu 16,3 miljonit krooni.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255