19.06.2024 Kolmapäev

Riigikohus selgitas dividendide maksmise reegleid

Riigikohus selgitas tänases otsuses, et äriühingu osanikud võivad põhikirjas otsustada, et kasumit jaotatakse teisiti äriseadustikus sätestatud reeglist.

Riigikohus saatis asja samale ringkonnakohtule uueks läbivaatamiseks, et kontrollitaks, kuidas osanik otsuse vastuvõtmisel hääletas
Riigikohus saatis asja samale ringkonnakohtule uueks läbivaatamiseks, et kontrollitaks, kuidas osanik otsuse vastuvõtmisel hääletas Foto: pixabay

Kohtuasjas vaidlevad pooled selle üle, kas äriühingu osanike otsus maksta osanikele kasumit vastavalt osanike tööpanusele on seadusega vastuolus või tühine. Seaduse järgi makstakse osanikule osa kasumist ehk dividend vastavalt tema osa suurusele, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti. Vaidlusaluses asjas sedastab äriühingu põhikiri, et osanikud võivad otsustada kasumi jaotamise seadusest erinevalt, kuid kuidas täpselt, pole seal kirjas.

Riigikohtu tsiviilkolleegium selgitas, et osanikud võivad põhikirjas ette näha dividendi maksmisel kehtiva piisavalt määratletud, seadusest erineva reegli kui ka anda põhikirjaga dividendi maksmise üle igakordse otsustamise osanikele, täpsustamata põhikirjas konkreetset reeglit.

Põhikirjas kehtestatud seadusest erinev dividendi maksmise reegel on piisavalt määratletud, kui osanikule on sellise reegliga põhikirja vastuvõtmise üle hääletamisel arusaadav, kuidas mõjutab sellise põhikirja vastuvõtmine tema õigusi kasumi jaotamisel.

Kolleegium leidis, et kuna dividendi jaotamise reegli võib põhikirjaga jätta osanike otsustada, ei ole vaidlusalune põhikirjapunkt vastuolus seadusega. Siiski polnud kohtusse pöördunud osanikule vaidlusalust punkti sisaldanud põhikirja vastuvõtmise poolt hääletamisel arusaadav, kuidas mõjutab see tema õigusi kasumi jaotamisel.

Kuna vaidlustatud otsuses märgitud uue reegli kohaselt sai osanik dividendi vähem võrreldes seadusjärgse kasumi jaotamise reegliga, oli otsuse vastuvõtmiseks vaja ka kohtusse pöördunud osaniku poolthäält.

Riigikohus saatis asja samale ringkonnakohtule uueks läbivaatamiseks, et kontrollitaks, kuidas osanik otsuse vastuvõtmisel hääletas. Kui osanik vaidlustatud otsuse poolt ei hääletanud, on lubamatult piiratud tema õigusi võrreldes seaduses sätestatud dividendi maksmise reegliga. Sellisel juhul on tegemist osanike võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumisega ja sellise otsuse saab kehtetuks tunnistada.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255