20.11.2012 Teisipäev

Riigikohtu VEB Fondi otsus läheb tõenäoliselt edasikaebamisele

Riigiga vaidlevaid ettevõtjaid esindava vandeadvokaadi Indrek Leppiku sõnul kaebab ta tõenäoliselt edasi riigikohtu üldkogu teisipäevase otsuse jätta rahuldamata VEB Fondi sertifikaadiomanike kaebus riigikogu otsuse peale seoses sertifikaatide hüvitamisega.

"Me veel arutame seda, aga ilmselt pöördume selles küsimuses edasi Euroopa Inimõiguste Kohtusse," kommenteeris Leppik BNS-ile. Riigikohtu otsust kommenteeris märkis Leppik, et kõige kurvem on see, et paljud põhimõttelised argumendid on täielikud analüüsimata jäetud.

"Fondi likvideerija on selles menetluses esitanud dokumendid, et enamik seda raha on Eesti Panga kaasabil Venemaalt kätte saadud ja selle asemel, et see sertifikaatide omanike vahel võrdselt ära jaotada, on see kuhugi ära kadunud," tõi Leppik näite esitatud argumendist, mida riigikohus tema hinnangul ei olnud arvestanud.

Riigikohtu üldkogu jättis teisipäeval rahuldamata VEB Fondi sertifikaadiomanike kaebuse riigikogu otsuse peale seoses VEB Fondi sertifikaatide hüvitamisega.

Riigikohus leidis, et sertifikaatidest tuleneb nende omanikele nõudeõigus üksnes sihtasutuse VEB vastu. Võimalikud muud seadusest tulenevad nõuded, näiteks riigi või Eesti Panga vastu nagu kahju hüvitamise, sundvõõrandamishüvitise ja muu sellise nõue, ei olnud selle riigikogu otsuse ega riigikohtus toimunud vaidluse sisuks, teatas kohus.

Tallinna  ringkonnakohus kohustas 22. oktoobril 2010. aastal riiki üheksa kuu jooksul otsustama VEB Fondi sertifikaatidega tagatud nõuete hüvitamise küsimuse. Riigikogu otsustas tänavu 15. veebruaril, et VEB Fondi sertifikaatidega tagatud nõuded hüvitatakse sertifikaadiomanikele sihtasutuse VEB vara müügist laekuva raha arvel likvideerimismenetluse käigus.

VEB Fondi sertifikaatide registri pidamisega tegelev sihtasutus VEB on majandusaasta aruannetes korduvalt kinnitanud, et tal puudub vara hüvitiste väljamaksmiseks.

Riigikohtule esitasid kaebuse 12 VEB Fondi sertifikaadiomanikku, kes taotlesid riigikogu 15. veebruari otsuse tühistamist. Kaebajate hinnangul tulnuks sertifikaadid kompenseerida vastavalt nominaalväärtusele ning määrata õiglane kompensatsioon aja eest, mil sertifikaadiomanikel polnud võimalik oma vara kasutada.

Kaebuse esitasid  Pärnu  Kalur Holding, Saare Kalur, pankrotis A.O. Imbi, likvideerimisel Akke, pankrotis Tartu Lihakombinaat, Volta, likvideerimisel Kommunaar, Belesta, Baltic  Computer Systems, Küprosel registreeritud Magnesium & Metals Limited, pankrotis Kreenholmi Valdus ja Läti Latvijas Kugnieciba. Kaebuse esitajaid esindavad Advokaadibüroo Glimstedt vandeadvokaadid.

VEB Fond loodi ja selle sertifikaadid anti välja riigikogu 1993. aasta otsuse alusel seoses Balti Ühispanga ja Põhja-Eesti Aktsiapanga varade külmutamisega endise NSV Liidu Välismajanduspangas (VEB).

VEB Fondi sertifikaatide registri pidamisega tegeleva sihtasutuse VEB likvideerimismenetluse käigus esitatud põhinõuete summa on varasema info kohaselt kokku 12,8 miljonit eurot.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255