23.09.2014 Teisipäev

Põhiseaduskomisjon ei toetanud kooseluseaduse viimist rahvahääletusele

Riigikogu põhiseaduskomisjon saatis kooseluseaduse küsimuses rahvahääletust ette nägeva eelnõu küll täissaalile arutamiseks, kuid ei toetanud rahvahääletuse korraldamist.

Põhiseaduskomisjon ei toetanud kooseluseaduse viimist rahvahääletusele
Põhiseaduskomisjon ei toetanud kooseluseaduse viimist rahvahääletusele Foto: Reuters

Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) algatas eelnõu, mis näeb ette rahvahääletuse läbiviimist kooseluseaduse eelnõu kohta, selle kohaselt oleks tulnud rahvahääletus läbi viia tuleva aasta 1. märtsil samaaegselt riigikogu valimistega, teatas BNS-ile riigikogu pressiesindaja.

Riigikogu põhiseaduskomisjon toetas eelnõu esimese lugemise läbiviimist 7. oktoobri riigikogu istungil. Samal päeval on kavas ka kooseluseaduse eelnõu teine lugemine.

Põhiseaduskomisjon lükkas kolme poolt- ja kuue vastuhäälega tagasi kahe eelnõu ühitamise ettepaneku. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse järgi loetakse rahvahääletust ette nägev otsuse-eelnõu tagasilükatuks, kui riigikogu ei toeta kahe taolise eelnõu ühitamist.

„Kooseluseadus pole võrreldavas kaalus seni rahvahääletusel olnud küsimustega,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste.

Maruste sõnul peab Eesti riik olema kaasa haarav, mitte lõhestav. „Kui kooseluseadus panna rahvahääletusele, siis see pigem lõhestaks ühiskonda enamuse jõul, millel oleks ülim juriidiline võim,“ sõnas ta.

Maruste sõnul lahendab kooseluseadus sügavalt isiklikku päritolu ja eraellu puutuvaid õiguslikke probleeme ja neid küsimusi ei ole põhimõtteliselt õige lahendada enamuse ettekirjutuse kõrgeimal juriidilisel jõul.

Maruste märkis, et põhiseaduse kohaselt on riigil kohustus kaitsta perekonda, samas on perekonna mõiste euroopa kultuuriruumis selgelt laiem mõiste kui abielu mehe ja naise vahel.

Rahvahääletust ette nägeva otsuse-eelnõu algatajate hinnangul muudab samasooliste kooselu registreerimist ette nägev kooseluseadus sedavõrd ühiskonnas levinud arusaama perekonnast, et selle seaduse üle otsustamiseks peaks korraldama rahvahääletuse. Põhiseaduskomisjoni liige Urmas Reinsalu sõnas komisjoni istungil, et õige oleks kooseluseaduse eelnõu üle otsustada pärast riigikogu valimisi, mil selleks on saadud rahvalt hinnang.

Kooseluseaduse eelnõu annab mitteabielulises kooselus elavate isikutele võimaluse oma kooselu registreerida ja seeläbi reguleerida omavahelisi õigussuhteid. Kooseluseaduse reguleerimisalasse kuulub kooselulepingu sõlmimise kord, registreeritud elukaaslaste õigused ja kohustused ning kooselulepingu lõppemise alused.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255