27.04.2012 Reede

Millise riigi õigust kohaldada rahvusvahelise lepingu suhtes?

Seetõttu on viimasel ajal ka mitmed Kaubanduskoja liikmed küsinud kohaldatava õiguse valiku kohta rahvusvaheliste lepingute puhul. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja poliitikakujundamise ja õigusosakonna jurist Marko Udras selgitab Tööstuskoja Teatajas, miks on kasulik kohaldavas õiguses enne lepingu sõlmimist kokku leppida ning anname soovitusi õiguse valiku kohta.

Miks on vaja kokkulepet kohaldatava õiguse osas?

Sageli ei ole võimalik lepingu tingimuste abil lahendada mõnda küsimust ning kui lepingupoolte vahel puudub ka kokkulepe kohaldatava õiguse osas, siis võib probleemi lahendamise lõpptulemus olla lepingupoolele ootamatu ning ebameeldiv. Seega aitab kokkulepe kohaldatava õiguse osas suurendada lepingupoolte õiguskindlust, sest mõlemad pooled on eelduslikult teadlikud, milliseid tagajärgi toob kindla riigi õiguse kohaldamine.

Toome siinkohal lihtsa näite Eesti ja Poola ettevõtja vahelisest lepingust. Kui Eesti ettevõtja ostab Poolast toorainet ning ei suuda selle eest õigeaegselt tasuda, siis on Poola partneril lisaks maksmata summale õigus nõuda viivist. Kui lepingus ei ole viivise määras kokku lepitud, siis tuleb selle kindlaks tegemisel lähtuda Eesti või Poola õigusaktidest. Eestis on viivisemäär 7%, kuid Poolas 13%. Kui lepingus ei ole ka kohaldatavas õiguses kokku lepitud, siis tuleb Euroopa Liidu õiguse kohaselt lähtuda müüja asukohariigi ehk Poola õigusest. Seega võib Eesti ettevõtja olla ootamatult kohustatud maksma kaks korda kõrgemat viivist kui Eestis.

Kui kohaldavas õiguses ei ole kokku lepitud ...

Rahvusvaheliste lepingute suhtes kehtib samuti lepinguvabaduse põhimõte, mis tähendab, et pooled võivad, kuid ei ole kohustatud kohaldatavas õiguses kokku leppima. Kui kokkulepe puudub, siis üldreeglina kohaldatakse lepingule selle riigi õigust, millega on leping kõige rohkem seotud. Näiteks Euroopa Liidu õiguse kohaselt on müügileping kõige tihedamalt seotud müüja asukohariigi õigusega, teenuse osutamise leping teenuse osutaja asukohariigi õigusega, kuid tarbijaga sõlmitud lepingud on kõige rohkem seotud tarbija viibimiskohaga.

Soovitused

Ootamatute tagajärgede ja tülikate vaidluste vältimiseks peaksid lepingupooled sõlmima eelnevalt kokkuleppe kohaldatava õiguse valiku osas. Piisab sellest, kui lepingus sisaldub punkt, et lepingule kohaldatakse ühe riigi õigusakte. Eesti ettevõtjale on eeldatavasti kõige kasulikum, kui kohaldamisele kuulub Eesti õigus, sest seda tuntakse kõige paremini. Sageli ei ole aga välismaised suurfirmad huvitatud kohaldatavaks õiguseks valima nende jaoks tundmatuid Eesti seaduseid. Sellises situatsioonis võib kompromissina välja pakkuda kohaldatava õigusena mõnda rahvusvahelist konventsiooni või kehtestatud üldtingimust, mis on mõlemale poolele tuttav. Näiteks tulevikus võiksid Euroopa ettevõtjad valida kompromissina kohaldatavaks õiguseks Euroopa ühise müügiõiguse (hetkel ei ole seda õigusakti Euroopa Liidu tasandil veel vastu võetud).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255