15.08.2019 Neljapäev

Kuidas tunda ära põhivara väärtuse langust?

Enamik kapitalimahukaid ettevõtteid omab kinnisvara või tootmistehnika näol märkimisväärset põhivara, mida kasutatakse äritegevuses rahavoogude tekitamiseks. Sellest tingituna on sellise vara bilansiline väärtus varade kogumahus oluline, nagu ka võimalikud allahindlused vara väärtuse languse tõttu.
Monika Peetson, vandeaudiitor
Monika Peetson, vandeaudiitor Foto: erakogu

Põhivara allahindlused on arvestusmaailmas üsna tundlik teema, kuna need võivad avaldada olulist mõju aruandeaasta tulemusele.

Olulisest sensitiivsusest tulenevalt püütakse põhivaradega seotud allahindluste teemat pigem vältida, kuna tavaliselt puudub ettevõttesisene piisav kompetents vara väärtuse languse indikaatorite tuvastamiseks ning seejärel vajalike arvutuste (vara väärtuse test) tegemiseks.

Vara väärtuse testi tegemiseks ei piisa raamatupidajale töökäsu andmisest, vaid vaja on, et osaleksid kõik need ettevõtte töötajad: juhtkond, tootmisjuhid, haldurid jne, kes on teadlikud vara eeldatavast kasutamisest tulevikus, tegevusvaldkonna...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!