13.02.2024 Teisipäev

Kaja Kallas keeldub isiklikult vastutamast ettevõtja kohta öeldu eest

Peaminister Kaja Kallast (RE) esindavad advokaadid väidavad, et tema mullu suvel valitsuse pressikonverentsil öeldut, mille kohaselt oli ettevõtja Parvel Pruunsild maksnud Keskerakonnale, Isamaale ja EKRE-le raha selleks, et nad lõhuksid Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni, ei saa pidada Kallase kui eraisiku seisukohaks, mille eest võiks teda pidada isiklikult vastutavaks, kirjutab Postimees.

Kaja Kallas, peaminister
Kaja Kallas, peaminister Foto: EU

Pruunsilda esindavad advokaadid on oma hagis Harju maakohtule nõudnud, et peaminister Kallas kuulutaks valitsuse pressikonverentsil eelmise aasta 6. juulil Pruunsilla kohta väidetu valeks ning lükkaks selle ühemõtteliselt ümber.

Kallast esindavad vandeadvokaadid Ants Nõmper ja Kairi Kilgi kirjutavad oma seisukohas Harju maakohtule, et nende hinnangul ei ole kahtlust, et Kallas täitis pressikonverentsil Pruunsilla antud raha teemal esinedes peaministrina avalik-õiguslikke ülesandeid, mistõttu on põhjendamatu asuda seisukohale, et valitsuse pressikonverentsil öeldud väidete eest on vastutav Kallas eraisikuna.

Pressikonverents on nende käsitluse järgi formaat, mille eesmärk on avaliku võimu kandja suhtlus meediaga ja seeläbi avalikkusega. Nende väitel saab Pruunsild minna nõuetega üksnes avaliku võimu kandja vastu.

Nõmper ja Kilgi viitavad, et riigivastutuse seaduse kohaselt vastutab avaliku võimu kandja ehk Kallase poolt tekitatud kahju eest antud juhul riik, kes on andnud talle volitused avalike ülesannete täitmiseks. Kallase esindajad märgivad, et Kallase vastus Delfi ajakirjaniku küsimusele, millise hinnangu annab koalitsioon Pruunsilla annetustele, oli antud avalike ülesannete täitmise raames.

Pruunsild ütles Kallase esindajate esitatud käsitluse kohta Postimehele, et see ajas teda südamest naerma ja pani küsima, kas see on mingi nali. "Ma olen elus üht-teist näinud, aga selle peale küll ei oleks tulnud, et peaminister kõrvaldab enda selle [tema öelduga kaasnenud] probleemi juurest," lausus Pruunsild. Tema sõnul peab juhul, kui inimene on teinud või öelnud midagi mõtlematut, vastutama selle eest ikkagi konkreetne isik, mitte institutsioon.

Kas ma pean nüüd hagema valitsust?

küsis Pruunsild.

Pruunsilla sõnul peegeldab Kallase suhtumine, et ei vastuta tema, vaid vastutab riik, Prantsusmaa kuninga Louis XIV kuulsat lauset "riik – see olen mina".

Pruunsilla esindajad, vandeadvokaat Paul Keres ja advokaat Joonas Põder kirjutavad hagiavalduses, et Kallase öeldu Pruunsilla kohta on ebaõige, kuna nende klient ei ole teinud 2022. aastal Keskerakonnale ega EKRE-le mingisuguseid rahalisi makseid, ning on õigusvastane, sest teotab Pruunsilla au ja head nime. Nad nõuavad, et Kallas peab lükkama ebaõiged faktiväited ümber valitsuse pressikonverentsil.

Kallase advokaadid kirjutavad seisukohas Harju maakohtule, et kui menetluse lõpuks ja kohtuotsuse jõustumise ajaks ei ole Kallas enam peaminister ega täida muul kujul valitsuse antud avaliku võimu volitusi, ei ole mingil viisil tema võimuses tagada, et ta saab õiguse esineda Pruunsilla soovitud sõnavõtuga valitsuse pressikonverentsil.

Kui Kallase öeldu eest jääb vastutama riik või valitsus, võib Pruunsilla sõnul tekkida absurdne olukord, et kunagi, kui asi jõuab kohtus lõpuni, peab Kallase sõnade eest hakkama vabandama näiteks Kristen Michal, nüüdne kliimaminister, keda on peetud Kallase võimaliku taandumise järel tema ameti ülevõtjaks valitsuses, või hoopis Urmas Reinsalu, kes juhib arvamusküsitluste järgi kõige populaarsemaks erakonnaks tõusnud Isamaad.

Pruunsild lubas, et kui kohus otsustab, et Kallas ei vastuta tema kohta möödunud suvel pressikonverentsil öeldu eest, siis ta vaidlustab selle, sest selline otsus ei ole tema hinnangul normaalne.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255