14.04.2015 Teisipäev

Isikuandmete kaitse teadusuuringute läbiviimisel

Kui teadusuuring viiakse läbi isiku nõusolekul, siis peab nõusoleku vorm vastama isikuandmete kaitse seaduse §-s 12 ettenähtud nõuetele.

Nõusoleku vormis peavad olema selgelt määratletud andmed, mille töötlemiseks luba antakse, andmete töötlemise eesmärk ning isikud, kellele andmete edastamine on lubatud.
Nõusoleku vormis peavad olema selgelt määratletud andmed, mille töötlemiseks luba antakse, andmete töötlemise eesmärk ning isikud, kellele andmete edastamine on lubatud. Foto: Reuters

Nõusoleku vormis peavad olema selgelt määratletud andmed, mille töötlemiseks luba antakse, andmete töötlemise eesmärk ning isikud, kellele andmete edastamine on lubatud, samuti andmete kolmandatele isikutele edastamise tingimused ning andmesubjekti õigused tema isikuandmete edasise töötlemise osas. Vaikimist või tegevusetust nõusolekuks ei loeta.

Nõusolek võib sealjuures olla osaline ja tingimuslik. Andmete edastamiseks näiteks patsiendile ja tagasi uuringu läbiviijale peab olema valitud turvaline viis (nt tähitud kiri). Tavaposti teel isikuandmete (sh delikaatsete isikuandmete) edastamist ei loeta piisavalt turvaliseks. Alternatiivina soovitab inspektsioon kaaluda uuringu läbiviimist elektroonilises keskkonnas, sellisel juhul puudub vajadus küsimustiku vastuseid saata posti teel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!