26.05.2011 Neljapäev

Eesti kaotas Euroopa kohtus lõplikult suhkrutrahvi vaidluse

Suhkrutrahvivaidluses Eesti üks kord juba õiguseta jätnud Euroopa Kohus ei võtnud arutusele kaebust, milles Eesti rõhus tõsiasjale, et suur osa Eestile määratud üleliigse laovaru kogusest oli kokku ostetud mitte ettevõtete, vaid kodumajapidamiste poolt, vahendas ETV uudistesaade "Aktuaalne kaamera".

2004. aastal EL-iga liitujad pidid üleliigsed laovarud kõrvaldama või nende eest tasu maksma, et vältida Euroopa Liidu siseturu moonutamist. Kodune moosisuhkur turgu ei moonutanuks, oli Eesti riigi väide.

"Euroopa Kohus leidis, et Eesti kaebust menetlusse ei võeta. Sellega kadus ka lootus Euroopa Liidule makstud 580 miljonist kroonist enam kui kakssada miljonit tagasi saada," ütles põllumajandusministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup uudistesaatele.

"Eesti maksis vastavalt trahviotsusele ära nelja aasta jooksul peale liitumist kogu suhkrutrahvi, detsembris 2009 oli viimane raha üle kantud, vaidluse võitmisel saanuks umbes 40 protsenti sellest rahast tagasi Euroopa maksumaksjalt, kuna meie arvates oli see ebaõiglaselt sisse nõutud raha," nentis Oopkaup.

Euroopa Kohtu määrus rõhutas muu hulgas, et turgu moonutas ka liitumise eel kodumajapidamiste kokku ostetud suhkur, kuna selle arvelt ostsid eratarbijad pärast liitumist lihtsalt EL-i turult vähem suhkrut.

Samas, kui kohus andnuks Eestile õiguse kodumajapidamiste suhkruvaru trahvist maha arvata, võinuks ka ülejäänud üheksa 2004. aastal liitunud riiki tagantjärele sama nõuda.
BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!