30.07.2013 Teisipäev

Autorite ühing kaebab Õllesummeri kohtusse

Autorite ühing kaebab Õllesummeri kohtusse
Autorite ühing kaebab Õllesummeri kohtusse Foto: PM

Seaduse järgi jagab EAÜ piletite müügist saadud tulu autoritele nende loomingu kasutamise eest, kirjutab Äripäev. Samas põhjendas Õllesummeri peakorraldaja Marje Hansar, et tema jättis täiesti teadlikult ühinguga lepingu sõlmimata, sest viie protsendi arvelt toetatakse tema arvates hoopis teiste kommertsürituste korraldamist. Seda aga Hansar teha ei soovi.

"Ma põhimõtteliselt ei nõustu sellise asjaga, et rahastust saavad näiteks EAÜ juhatuse esimehe Mikk Targoga seotud üritused nagu Rock Summer ja Popkooripidu," rääkis Hansar Äripäevale, lisades, et temal ei ole nahaalsust Õllesummeri jaoks toetust küsida, kuna hoolimata reservide ja fondide olemasolust peaks raha minema ainult autoritele nende loomingulise tegevuse jaoks.

EAÜ tänavustest rahastustaotlustest nähtub, et Rock Summer sai 25 000 eurot toetust, sama palju maksti välja ka Popkooripeole Tartus, mille korraldusmeeskonnas on ka Targo.

Autorite ühingu kliendihaldur Tõnu Kaumann, kes vastutab teoste avalike esitamise eest Tallinnas, ütles, et nemad seda asja kindlasti nii ei jäta ja kaebavad Õllesummeri kohtusse. "See on nagu nakkushaigus, kui see tähelepanuta jätta, levib selline käitumisviis edasi," märkis ta Äripäevale.

Kaumann lisas, et tegu on sisuliselt ainukordse juhtumiga ajaloos, kui mõni suurem üritus lepingu sõlmimata jätab.

Hansari süüdistusi kontserdikorraldajatelt saadud raha väärkasutamise kohta kommenteeris Kaumann nii: "Võime kõik midagi arvata, aga küsimus ei ole Mikk Targos. Tema ei ole siin keiser ega käsutaja. Meil on olemas juhatus, kellele tehakse kümneid pöördumisi mingit üritust toetada. Kui seda nimekirja vaadata, on seal Mikk Targoga seotud üritusi vähe. See on meelevaldne järeldus."

Kaumanni sõnul läheb see viis protsenti ikkagi autoritele. Ta ütles, et seni on neil Õllesummeriga olnud väga hea ja mõistlik koostöö. Sel aastal on olukord tundmatuseni muutunud, sest lisaks Õllesummerile jäeti lepingud tegemata ka 2013. aasta veebruaris, kui Hansari firma Meediaekspress tõi Saku Suurhalli esinema Chase&Status'i.

Kaumann rääkis, et juhuslikult tuli esmaspäeval Inglismaa sõsarühingust järelpärimine, kus seisis, et veebruaris aset leidnud kontserdil jäi leping litsentseerimata Inglismaa kollektiiviga Delta Heavy. Nad lubasid asjaga tegelema hakata, kuna läbi välislepingute esindavad nad sisulselt kõigi maailma riikide autorite õigusi.

"Kuigi üritus toimus veebruaris, ei ole me seda asja maha matnud," ütles Kaumann. "Kui me toona nende poole pöördusime, põhjendas Hansar lepingutest keeldumist samamoodi nagu praegu. Õllesummeri puhul oli tegu lihtsalt ignoreerimisega. Nagu lageda välja peal, hõika palju tahad, aga vastu ei kaja," selgitas Kaumann.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255